Ocena brak

BOULOGNE OBÓZ

Autor /Maciej555 Dodano /06.06.2013

Wielki obóz wojskowy w pobliżu m. Boulogne-sur-Mer, założony w 1803, po zerwaniu pokoju w Amiens. Przez następne dwa lata Napoleon czynił tu przygotowania do inwazji na Wyspy Brytyjskie.

Podobne obozy istniały także w innych punktach wybrzeża kanału La Manche i M. Północnego. Cesarz, którego kwaterą był zamek Clocheville w Pont-de-Brique (spędził tu z licznymi przerwami 80 dni w 1803-1805), stworzył w tych obozach W A, dzięki której dokonał wkrótce podboju znacznej części Europy. Historycy do dziś nie sązgodni co do tego, czy owe przygotowania miały rzeczywiście na celu inwazję.

W chwili gdy obóz powstawał, było już wiadomo, że Francuzi nie są w stanie przebyć kanału La Manche, ponieważ nie dysponują wystarczająco silną flotą, która osłoniłaby barki desantowe. Przygotowania trwały jednak nadal, bo pozwalały osiągnąć skoncentrowanym tu wojskom bardzo wysoki stopień sprawności. W ciągu 17 minut 67 tys. żoł. zajmowało miejsca w łodziach desantowych, i to z bronią i bagażami.

Właśnie w obozie Boulogne 16 VIII 1804 Napoleon rozdał pierwsze ordery Legii Honorowej.

9 XI 1804 marsz. Soult położył kamień węgielny pod kolumnę W A, która miała powstać 3 km na płn. od miasta, na nadmorskim urwisku. Kolumna ta została dokończona dopiero za Drugiego Cesarstwa.

Podobne prace

Do góry