Ocena brak

BONAPARTE Józef (7 I 1768 - 28 VII 1844)

Autor /Maciej555 Dodano /06.06.2013

Król Neapolu, a potem Hiszpanii, starszy brat Napoleona. Ur. w Corte na Korsyce, ukończył szkołę wojsk, w Autun. 1794 poślubił Julie Clary, córkę marsylskiego kupca. Komisarz wojenny podczas pierwszej kampanii wł., deputowany do Rady Pięciuset z Korsyki, przedstawiciel Francji w Parmie i Rzymie.

Prowadził negocjacje pokojowe w Luneville i Amiens. 1806 otrzymał nominalne dow. nad armią Neapolu, a 30 III neapol. koronę. Pod naciskiem Napoleona przyjął w 1808 tron hiszp., przekazując Neapol Muratowi. 6 VI został królem Hiszpanii, ale jego władza rozciągała się tylko na te tereny, które opanowali Francuzi.

Od początku miał awersję do Hiszpanów, a ci z kolei nazywali go królem intruzem albo też „Pepe-Botella”, wyszydzając jego nadmierną skłonność do alkoholu. Słaby dow., mierny administrator, nie odniósł poważniejszych sukcesów. Napoleon dał mu za doradcę marsz. Jourdana, który nie był jednak w stanie podporządkować Józefowi innych marsz, działających w Hiszpanii. Po klęsce pod Vitorią wycofał się do Francji. 2811814 Napoleon mianował go swym namiestnikiem i dow. paryskiej gwardii narodowej z zadaniem obrony stolicy. Nie mając odpowiednich środków, przekonany o nieuchronnej klęsce, opuścił Paryż 30 III.

Po pierwszej abdykacji cesarza schronił się w Szwajcarii, podczas Stu Dni przewodniczył radzie min. Po Waterloo zdołał przedostać się do Stanów Zjednoczonych. Zamieszkał w Filadelfii pod nazwiskiem hr. de Survilliers. W 1830 po objęciu tronu Francji przez Ludwika Filipa zgłosił oficjalny protest w imieniu Napoleona II. W 1832 osiadł w Anglii, ale 1837-1839 ponownie mieszkał w Filadelfii. Na krótko przed śmiercią powrócił do Europy. Pochowany w paryskim kościele Inwalidów.

Podobne prace

Do góry