Ocena brak

BONAPARTE Hieronim (15 XI 1784 - 24 VI 1860)

Autor /Maciej555 Dodano /06.06.2013

Król Westfalii, najmłodszy brat Napoleona. Ur. w Ajaccio, utracił ojca mając zaledwie 15 miesięcy. Napoleon, widząc rażące braki w jego edukacji, posłał go do szkoły oratorianów, a potem przeznaczył do służby w marynarce. W 1803 wyjechał do Ameryki, gdzie w Baltimore poślubił Elizę Paterson, córkę zamożnego kupca. Rozgniewany Napoleon wezwał go do Francji i wymógł na nim porzucenie żony.

W kampanii 1807 otrzymał dow. 9 korpusu WA, walczącego na Śląsku. 18 III został królem Westfalii, a 22 VIII poślubił Katarzynę, córkę króla Wirtembergii. Lekkomyślny i rozrzutny, nie wykazał większych zdolności administracyjnych. 1809 podczas wojny z Austrią walczył z powstańcami niem., m.in. prus. mjr. Schillem. W 1812 Napoleon powierzył mu komendę nad prawym skrzydłem WA. Znowu wykazał nieudolność, a powolnością działań spowodował, że 2 Armia Zachodnia Bagrationa zdołała wycofać się znad granicy i połączyć potem z Barclayem de Tolly.

Obrażony na cesarza za słowa ostrej krytyki, porzucił samowolnie armię i w eskorcie szwadronu konnej gwardii powrócił do Kassel, stolicy Westfalii. 1813 odtworzył niewielką armię westf., ale nie mógł liczyć na swoich poddanych. Na wieść o klęsce pod Lipskiem wyjechał do Francji. Po abdykacji brata schronił się w Bernie, a potem wraz z wierną żoną zamieszkał w Trieście. 1815 brał udział w bitwach pod Quatre-Bras i Waterloo, walcząc w korpusie Reille’a. Po ostatecznej abdykacji brata przyjął gościnę u teścia w zamku Góp-pingen.

Od 1816 zamieszkał z żoną w Austrii pod nazwiskiem lir. de Montfort. Za Drugiego Cesarstwa od 1848 gub. Pałacu Inwalidów, 1850 marsz. Francji, był też przewodniczącym Senatu. Zm. w swej podparyskiej posiadłości Villegenis, pochowany w paryskim kościele Inwalidów.

Podobne prace

Do góry