Ocena brak

Bolesny staw kolanowy u dzieci

Autor /kulka Dodano /20.12.2013

Dolegliwości bólowe w okolicy stawu kolanowego w wieku rozwojowym są częstym powodem wizyty u ortopedy. Ze względu na specyficzną budowę anatomiczną - obecność przyczepów ścięgien dużych mięśni w okolicy pojawiających się jąder kostnienia, ubogą tkankę tłuszczową, a także lokalizację, która naraża staw na urazy, jest to miejsce występowania określonych zespołów chorobowych, najczęściej związanych z przeciążeniem (ang. overuse syndrome) lub urazem. Niemniej występowanie bólu w tej okolicy powinno skłaniać do zwrócenia uwagi na sąsiednie stawy, zwłaszcza biodrowy. Obecność obrzęku lub guza powinna skłaniać do wzięcia pod uwagę obecność nowotworu, zapalenia nieswoistego lub swoistego oraz schorzeń ogólnoustrojowych. Poniżej opisano jedynie schorzenia najczęściej występujące.

Bóle nocne stawów kolanowych u małych dzieci. Jest to zespół bólowy o niejasnej etiologii występujący u zdrowych dzieci, najczęściej w wieku przedszkolnym. Objawy są bardzo charakterystyczne, dolegliwości występują z reguły we wczesnych godzinach nocnych tuż po zaśnięciu, przebiegają niekiedy dość dramatycznie, ponieważ dziecko budzi się z płaczem, i dotyczą obu kończyn dolnych (bolą golenie lub stawy kolanowe). W ciągu dnia dziecko jest w pełni aktywne, nie utyka i nie zgłasza dolegliwości. Bóle te nie występują codziennie, ale zdarzają się w ciągu wielu miesięcy, a nawet roku, co powoduje, że pediatra szuka często reumatoidalnego podłoża dolegliwości. Jednak wyniki badań krwi są prawidłowe. Dolegliwości ustępują po rozmasowaniu kończyny lub podaniu placebo. Uważa się, że podłożem bólu jest przeciążenie okostnej na przedniej powierzchni piszczeli.

Analizując bóle nocne kończyn dolnych w wieku dorastania, poza przyczynami somatycznymi należy również brać pod uwagę czynniki psychogenne.

 

Podobne prace

Do góry