Ocena brak

Bolesna destabilizacja ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia

Autor /carbonara Dodano /02.12.2013

Ścięgno może przemieścić się przed mięsień podłopatkowy z przerwaniem więzadła poprzecznego lub pomiędzy guzek mniejszy a ścięgno mięśnia podłopatkowego, czemu towarzyszy odwarstwienie przyczepu tego mięśnia.

Do zwichnięcia ścięgna może dojść podczas zgięcia, odwiedzania ramienia ponad głowę oraz gwałtownej rotacji zewnętrznej lub przy upadku na odwiedzione i zrotowane ramię do wewnątrz25.

Objawy

Chory odczuwa nagłe bolesne „przeskoczenie” ścięgna w okolicy stawu ramiennego (od przodu); niekiedy mogą też występować chwilowe zablokowania ścięgna. Bolesna jest przednia okolica naramienna; mogą występować trzeszczenia lub „przeskakiwania” ścięgna przy ruchach rotacyjnych ramienia. Często obrysy tej okolicy są zatarte i występuje tkliwość przy badaniu dotykiem. Zakres zgięcia i odwiedzenia ramienia jest ograniczony. Test Yergassona bywa dodatni w 70%. Występuje objaw tzw. bolesnego łuku.

Rutynowe badania radiologiczne w projekcie AP i osiowej zwykle nie wykazują odchyleń od normy. Wskazane jest natomiast badanie w projekcji pachowej (według Rokousa), które może ujawnić stopień spłycenia rowka między-guzkowego.

Nieoceniony usługi oddaje badanie ultradźwiękowe.

Postępowanie

Leczenie uzależnione jest od fazy choroby. W okresie początkowym - ostre objawy, wystarczają zimne okłady, unieruchomienie ramienia w skręceniu do wewnątrz - rękaw utrzymujący ramie przy klatce piersiowej przez okres 4-5 tygodni.

Leczenie zachowawcze przynosi zazwyczaj dobre wyniki. Niemniej jednak po rozpoznaniu niestabilności ścięgna u sportowców wysokiego wyczynu należy rozważyć możliwość leczenia operacyjnego, które daje, zdaniem 0’Dono-ghue, ponad 70% powrotów do uprawiania sportu. Nie leczona lub nie doleczo-na niestabilność ścięgna może spowodować utratę nawet do 20-30% funkcji mięśnia dwugłowego ramienia.

Nastawienie zwichniętego ścięgna wykonuje się w znieczuleniu miejscowym: kończyna górna zgięta w stawie łokciowym, zgięta i odwiedziona do kąta 45° w stawie ramiennym oraz zrotowana wewnętrznie - operator prostuje, ro-tuje zewnętrznie i przywodzi ramię.

 

Podobne prace

Do góry