Ocena brak

Bohaterowie S.Żeromskiego w zderzeniu z rzeczywistością

Autor /partyzant Dodano /15.04.2011

Żeromski okazał się pisarzem zaangażowanym w różne problemy życia codziennego. Jego dzieła wypełnione są problemami ogólnoludzkimi. Stefan Żeromski okazał się wielkim psychologiem. Bohaterowie jego utworów przeżywają różne rozterki duchowe. Często stają na rozdrożu. Pisarz przedstawia naszym oczom ludzi, którzy dobrowolnie wyrzekli się swego szczęścia osobistego na rzecz jednostki.

Pragną oni za wszelką cenę walczyć ze złem tj. klasą panującą. Bohaterem takim jest niewątpliwie Tomasz Judym. Wywodzący się z proletariatu, czuje iż to właśnie on powinien zrobić coś dla swojej klasy. Uważa, że nie ma prawa posiadać własnego domu i żony. Wyrzeka się wszystkiego tj. własnego szczęścia, ukochanej kobiety i domu. Pragnie sam kroczyć poprzez życie, ponieważ droga, którą wybrał jest bardzo ciężka.

Trudno osądzić postępowanie Judyma. Na pewno znajdą się ludzie, którzy będą go wynosić nad wszystkich, chwaląc jego czyn, oraz tacy, którzy będą uważać, iż jego postępowanie nie było dobre. Jest to problem kontrowersyjny. Wydaje się, że z jednej strony Judym zrobił dobrze, ponieważ dalsza droga jego życia byłaby zbyt trudna dla Joanny, ponieważ była ona kobietą słabą i delikatną. Z drugiej strony jednak nie powinien wyrzekać się swego szczęścia osobistego, ponieważ pozbawiał go również Joannie. Ona go kochała i chciała z nim być do końca, na dobre i złe.

Wyrzekając się jej, pozostawił ją ze złamanym sercem. Innym bohaterem Stefana Żeromskiego jest doktor Piotr. Ojciec, powodowany bezgraniczną miłością do swego syna, wyzyskuje biednych chłopów, strącając im parę groszy z pensji. Za te pieniądze kształci się jego syn – doktor Piotr, za granicą. Po powrocie do kraju syn dowiaduje się o czynach ojca. Nie żegnając się opuszcza ojca narażając go na śmierć. Doktor Piotr powinien zrozumieć, że ojciec robił to dla jego dobra. Doktor Piotr powinien wytłumaczyć swemu ojcu gdzie tkwi zło w jego postępowaniu.

Nie opuszczając go mógł zarabiać i zwrócić pieniądze ludziom. Żeromski w "Przedwiośniu" zajął się problemem walki mas ludzkich – rewolucją. Ukazał on nam rewolucję w negatywnym świetle, jako siłę niszczącą. Bohater utworu – Cezary Baryka wybiera jednak rewolucję jako konieczne zło. Czy wybór jego był słuszny? Myślę że tak. Cezary dobrze rozważył to, zanim dokonał wybory. W owych czasach program Gajowca był nierealny. Społeczeństwo nie było zdolne do poświęcenia. 

Podobne prace

Do góry