Ocena brak

Błona zewnętrzna przełyku

Autor /laetitia Dodano /06.01.2012

Błona zewnętrzna (tunica externa s. advenhtia) występuje w postaci luźnej tkanki łącznej, która otacza błonę mięśniową. Bez wyraźnej granicy łączy się ona z tkanką łączną sąsiednicłi narządów. W niektórych miejscach części piersiowej przełyk pokryty jest z prawej i lewej strony gładką, lśniącą, surowiczą blaszką opłucnej. Część brzuszna jest w większości pokryta otrzewną.

Na zwłokach przełyk opada na kręgosłup; pokrywająca go opłucna po stronie prawej wytwarza fałd. który ogranicza tzw. zachyłek śródpiersiowo-kręgosłupowy (recessus mediastinovertebralis s. sinus costoniediastinalis post.), wciskający się między przełyk a kręgosłup (p. opłucna). Na żywym zachyłek ten nie występuje w pionowej postawie ciała i w położeniu na brzuchu. Zaznaczyć się natomiast może w położeniu na grzbiecie podczas wydechu wskutek zbliżenia się przełyku do kręgosłupa.

U noworodków i małych dzieci (rzadko u dorosłych) powyżej przepony po strome prawej przełyku znajduje się mała, płaska torebka błony surowiczej (bursa infracardiaca).

Podobne prace

Do góry