Ocena brak

Bezpośrednie wybory wójta, burmistrza i prezydenta miasta

Autor /mietek456 Dodano /18.07.2011

W przypadku wyboru wójta, burmistrza i prezydenta miasta obowiązują wybory bezpośrednie. Znaczy to, iż głosujemy na osobę – a nie na partię polityczną, czy komitet wyborczy. Kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta może zgłosić tylko partia lub komitet wyborczy. Wybory bezpośrednie wygrywa ten kandydat, który zdobył najwięcej głosów w okręgu wyborczym i jednocześnie uzyskał ponad 50% wszystkich ważnychoddanych głosów.

Jeżeli kandydatów jest więcej niż dwóch i żaden nie uzyska – w I turze wyborów - wymaganego poparcia ponad 50%, wówczas przeprowadza się II turę wyborów. Druga tura wyborów odbywa się po dwóch tygodniach. Do II tury wyborów przechodzi dwóch kandydatów, którzy uzyskali w I turze największą ilość głosów. Jeżeli kandydatów jest tylko dwóch, wówczas jeden z nich powinien uzyskać wymagającą przewagę. Prawdopodobieństwo, że obaj otrzymają równą liczbę głosów jest bliska zeru.

W takiej sytuacji nie przeprowadza się II tury wyborów. Głosując na burmistrza lub wójta możemy wybierać (skreślać) tylko jednego kandydata.

Podobne prace

Do góry