Ocena brak

Benjamin Britten

Autor /IpMen Dodano /11.04.2013

Benjamin Britten (1913—1976) studia kompozytorskie odbył u Bridge'a i Irelanda. Ponadtouczył sie gry na fortepianie. W latach 1939—1942 przebywał w USA. Pisał symfonie,wariacje orkiestrowe, koncerty, muzyke kameralna. Od r. 1945 — to jest od czasu powstaniaopery Pcter Grimcs — poswiecił sie głównie twórczosci wokalnej, a zwłaszcza operowej;najbardziej popularne — równie poza Anglia sa opery Peter Grimes i The Tum o) tlic Screw(1954).

Britten jest take autorem nowego opracowania Opery ebraczej Johna Gaya. Brittenuchodził w naszym półwieczu za najwybitniejszego kompozytora angielskiego od czasówPurcella. W swojej bogatej i wszechstronnej twórczosci wypróbował wiele współczesnychtechnik, lecz w sumie reprezentował jezyk konwencjonalny, odswieany jedynie pewnabarwnoscia instrumentacji.

Pozostawał pod wpływami Maniera, Szostakowicza i Berga. Wtwórczosci kantatowej i oratoryjnej przejawiał skłonnosc do przerzucania pomostu miedzymuzyka powana a muzyka masowa. Typowym pod tym wzgledem dziełem jest WarRequiem na 3 głosy solowe, chór chłopiecy, chór mieszany, organy i wielka orkiestre,skomponowane w r. 1962 z okazji poswiecenia katedry w Coventry. 

Podobne prace

Do góry