Ocena brak

Bawełna

Autor /Timur Dodano /31.01.2012

Bawełna to roślina uprawna, występująca w gorą­cym klimacie wszystkich kontynentów, z której włókno, zebrane z torebek nasiennych, jest szero­ko wykorzystywane, przede wszystkim w przemyś­le włókienniczym. Używa się go do produkcji przę­dzy, nici, dzianin i tkanin. Tkaniny bawełniane są tanie, lekkie i mocne, chętnie noszą je ludzie ży­jący w tropikach, a latem mieszkańcy krajów leżą­cych w szerokościach umiarkowanych. Wyroby wełniane są przydatne w chłodniejszym klimacie, a jedwab jest towarem luksusowym, zbyt drogim, by mógł trafić do masowego nabywcy.

■ W Stanach Zjednoczonych pas upraw bawełny rozciąga się od Teksasu poprzez Arkansas, Missisipi, Alabamę i Georgię po Południową Karolinę na wschodzie kraju.
■ W Ameryce Południowej bawełnę upra­wia się w Peru i Gran Chaco - północnej części Niziny La Platy, oraz w Brazylii -w okolicach Sao Paulo.
■ W Afryce główne obszary upraw znaj­dują się w Egipcie i Ugandzie.
■ Bawełna jest najważniejszą rośliną przemysłową w wielu regionach Azji, zwłaszcza na zachód od Morza Kaspij­skiego i na południe od Jeziora Aralskiego. Pola bawełny znaleźć można również w Uzbekistanie, w Azji Środkowej i w pół­nocnej części Chin.
■ Bawełna jest podstawową uprawą rów­nież w wielu regionach Indii, przede wszystkim w Pendżabie, gdzie jej uprawy zajmują równinne tereny na południe od rzeki Narmada.

Podobne prace

Do góry