Ocena brak

Bass słoneczny, słonecznica pstra

Autor /DonatxD99 Dodano /01.02.2012

Wygląd: wygrzbiecone, silnie bocznie spłaszczone ciało o dużej głowie. Mały, półgórny otwór gębowy. W rzędzie wzdłuż boku 40-47 łusek. Długa, niepodzielona płetwa grzbietowa z 10 cierniami i 10-12 miękkimi promieniami, płetwa odbytowa z 2-3 cierniami i 8—12 miękkimi promieniami. Duże płetwy piersiowe.  

Ubarwienie: grzbiet ciemnobrązowy lub ciemnozielony, boki jaśniejsze z żółtawobrązowy-mi lub pomarańczowymi plamami, u samca kość pokrywowa czarna, czerwono obramowana, podgardle i brzuch pomarańczowe. Płetwy zielonożółte do żółtawych, część miękko-promienna płetwy grzbietowej z ciemnymi cętkami.

Długość: 15-20, do 30 cm.

Występowanie: Ameryka Pn. - od kanadyjskich Wielkich Jezior po Teksas i Florydę w USA; w 1877 r. sprowadzony do Europy i tu aklimatyzowany w warunkach naturalnych. Obecnie spotyka się go w niektórych miejscach w zachodniej, środkowej i wschodniej Europie; w Polsce stwierdzony zaledwie kilkakrotnie.

Środowisko: ciepłe, obficie zarośnięte, spokojne płycizny przybrzeżne rzek i jezior.

Tryb życia: latem b. słoneczny przebywa na głębokości 1-2 m, zimą w głębszych miejscach.

Rozród: tarło od maja do czerwca. Ikra składana jest na przybrzeżnych płyciznach do płytkiego gniazda pilnowanego (podobnie jak późniejszy wylęg) przez oboje rodziców.

Pokarm: bezkręgowce, ikra i wyląg ryb. Uwagi: w Europie aklimatyzowano 2 inne gatunki z rodzaju Lepomis - bassa zielonego (L. cyanellus) i b. różowego (L. auritus).

Podobne prace

Do góry