Ocena brak

Barwa i konsystencja jajników

Autor /jessica Dodano /12.01.2012

Białawy jajnik noworodka i różowawobiały dziecka, u kobiety dorosłej nabiera barwy czerwonawoszarej, bladej błony śluzowej; odcień czerwony wzmaga się wskutek przekrwienia w czasie menstruacji czy ciąży. Choć jajnik leży wewnątrzotrzewnowe), powierzchnia jego nie jest jednak tak lśniąca, jak zwykle bywa powierzchnia narządów pokrytych otrzewną, raczej jest ona matowo-mleczna, ponieważ nie jest już pokryta właściwym otrzewnowym nabłonkiem płaskim, lecz nabłonkiem kostkowym, tzw. nabłonkiem płciowym, w który się przekształcił. Przejście tego nabłonka we właściwy nabłonek otrzewnej leży na brzegu krezkowym jajnika i zaznacza się wyraźną białą linią (linea alba ouarii).

Konsystencja jajnika jest dość mocna, zbliżona do konsystencji jądra, choć nieco mniej spoista.

Po okresie przekwitania jajnik przyjmuje zabarwienie bardziej szarawe, spoistość tego wzrasta, jajnik staje się coraz bardziej twardy.

Jajnik daje się wymacać, jeżeli palcami jednej ręki uciskamy powłoki brzuszne, a dwa palce ręki drugiej wprowadzamy przez pochwę do jej sklepienia. Wówczas między opuszkami palców poprzez powłoki brzuszne wyczuwamy jajnik i jego spoistość.

Podobne prace

Do góry