Ocena brak

BADAJOZ, twierdza w Hiszpanii, na granicy z Portugalią strzegąca tzw. płd. korytarza

Autor /Machabeusz123 Dodano /06.06.2013

W czasie wojny na Płw. Iberyjskim była cztery razy oblegana. Pierwsze oblężenie rozpoczęli Francuzi 2611811, zmuszając 11 III do kapitulacji hiszp. garnizon gen. Menacho.

7 V Anglicy podjęli próbę odzyskania twierdzy, ale już 12 V musieli przerwać oblężenie, aby stawić czoło nadchodzącej z płd. armii marsz. Soulta. 16 V udało im się pod Albuerą powstrzymać Francuzów i udaremnić pomoc dla franc. garnizonu B. Oblężenie twierdzy zostało wznowione 19 V. Ponieważ jednak na pomoc franc. garnizonowi gen. Philipona nadeszła 60-tys. armia, Anglicy zwinęli 19 VI oblężenie. 20 VI odsiecz wkroczyła do B.

Po zdobyciu 19 I 1812 Ciudad Rodrigo i opanowaniu w ten sposób płn. korytarza Wellington skierował pod B. 32 tys. żoł. Gen. Philipon dysponował 5-tys. załogą. Oblężenie rozpoczęło się 16 III. Twierdza została zdobyta 6 IV po zaciętych walkach, w których zginęło bądź zostało rannych 6 tys. Anglików i Hiszpanów oraz większość franc. załogi. Przez trzy dni zwycięzcy pastwili się nad miejscową ludnością. Dokonane wtedy mordy i rabunki to jedna z najczarniejszych kart ang. korpusu ekspedycyjnego.

Do góry