Ocena brak

BABIOGÓRSKI PARK NARODOWY - FAUNA BABIEJ GÓRY

Autor /HeHe2 Dodano /02.10.2011

Wielkie zwięrzeta, choć chronione, staja się na Babiej Górze coraz rzadsze. Ślady niedźwiedzia znajdowano w ostatnich latach wielokrotnie. Rysie i borsuki kryją się w gęstwinie. Niewielkie owadożerne ryjówki: górska, aksamitna i malutka są stosunkowo częste, inne drobne ssaki jak koszatka, żołędnica czy orzesznica należą do najrzadszych gryzoni nadrzewnych. Jelenie są na Babiej Górze liczne, dzień spędzają zwykle w niedostępnych zaroślach w Parku, nocą żerują w lesie żywiąc się pędami i korą młodych drzew i powodując znaczne szkody. Dziki żyją w dolnym reglu i wieczorami wychodzą na sąsiadujące pola.

Ze 115 gatunków ptaków, 80 gnieździ się na terenie Parku. Ich rozmieszczenie jest wyraźnie skorelowane z piętrami wysokościowymi i tym samym z roślinnością. Pluszcz szuka pożywienia pod woda na dnie potoków, miedzy kamieniami. Głuszec stał się ostatnio bardzo rzadki. Można go spotkać zarówno w murawach alpejskich jak i w lasach. Wiele ptaków jest ściśle ograniczonych do środowisk leśnych Sójka jest pospolita na Babiej Górze, to samo dotyczy drozda obroźnego, gatunku typowo górskiego. Na szlaku często można usłyszeć dzięcioła wydziobującego otwory w pniach drzew. Ograniczone do pietra alpejskiego są płochacz halny i siwarnik. Największymi ptakami drapieżnymi są myszołów i puchacz, wieczorem wylatuje na łowy sowa uszata. Często także można usłyszeć krakanie kruka.

Niewielki płaz - salamandra o jaskrawożółtych plamach na czarnym tle często wychodzi na ścieżki po deszczu, podobnie jak ślimak bezskorupowy - pomrów błękitny. Miedzy kępami mchów kryją się żmije, nie będące niebezpieczne jeżeli nie zostaną podrażnione.

W małych stawkach żyją trzy gatunki traszek, jedna z nich: traszka górska jest rzadka. Stawki wysychają w niektóre lata, dlatego tez nie spotyka się w nich ryb. Głowacz pręgopłetwy i strzebla potokowa żyją w rzece Skawicy na wysokości od 550-600 m, jedynie pstrąg dociera potokami aż do wysokości 1100 m n.p.m.

Wśród bezkręgowców najlepiej poznane są chrząszcze, J. Pawłowski podaje z masywu Babiej Góry aż 1400 gatunków tych owadów. W spróchniałych pniach żyją licznie mrówki gmachówki, oraz larwy wynuta i kostrzenia okazałych chrząszczy z rodziny jelonkowatych.

Podobne prace

Do góry