Ocena brak

Azja Południowa i Daleki Wschód. Australia i Oceania (1945 - 1992) - Malaje i Malezja

Autor /Dytrych Dodano /08.05.2012

 

Po kapitulacji Japończyków, na Malaje (dzisiejsza Malezja) i do Singapuru powrócili Brytyjczycy. Rozpoczęła się wojna domowa, w której czołową rolę odegrały oddziały Komunistycznej Partii Malajów. Partyzantka komunistyczna działała od drugiej wojny światowej do 1991 roku, na Filipinach (Hukbalabap, czyli Nowa Armia Wyzwoleńcza) utrzymywała się od czasu wojny do dzisiaj.

W 1957 r., gdy oddziały komunistyczne zmuszono do wycofania się do odległych rejonów dżungli. Malaje otrzymały niepodległość. Władzę zwierzch­nią sprawują kolejno władcy poszczególnych sułtanatów, które utrzymały się w tym kraju. W 1963 roku powstała Federacja Malezji (Malaje, Singapur, Sara-wak, Brytyjskie Borneo Pn., czyli Sabah). Nie wszedł w jej skład naftowy sułtanat Brunei na północnym Borneo, dziś już niepodległy. Singapur wystąpił z federacji po 2 latach.

Pod autorytarnymi rządami premiera Tunku Abdurahmana i jego następców Malezja zmodernizowała swą gospodarkę, stając się krajem stosunkowo dobrze rozwiniętym i zamożnym.

Podobne prace

Do góry