Ocena brak

Azja - Chiny: Środowisko

Autor /Szczepan Dodano /23.09.2011

Chiny są trzecim co do wielkości krajem świata , po Rosji i Kanadzie . Krajobraz Chin , tak jak i klimat , jest bardzo zróżnicowany . Na północnym wschodzie zimy są długie i mroźne , a lata krótkie i bardzo gorące . Region ten jest znacznie zalesiony i obfituje w liczne bogactwa mineralne , w tym węgiel kamienny .

Duże różnice temperatur są szczególnie typowe dla północnych obszarów kraju , gdzie rozległe stepy sąsiadują z dziewiczymi terenami pustyni Gobi . Latem w ciągu dnia temperatura na pustyni dochodzi do 38 stopni Celsjusza , ale zimą może spaść w nocy do -34 stopni Celsjusza .

Północno-wschodnią część Chin zajmuje Nizina Mandżurska , otoczona górami Wielki Chingan i Mały Chingan . Na wschodzie , nad Morzem Żółtym leży aluwialna Nizina Chińska ,odwadniana przez szeroką, krętą Rzekę Żółtą , znaną z katastroficznych powodzi . Żyzne namuły wyniesione z Wyżyny Lessowej są osadzone w korycie , co sprawia , że jest to ważny region rolniczy.

Przepływająca przez centrum kraju Jangcy jest głównym szlakiem wodnym Chin . Wypływa z gór leżących na zachodzie i uchodzi do Morza Wschodniochińskiego . Ma 6300 km długości i jest trzecią rzeką świata . Zachodnią część Chin zajmuje wysoko położona , niegościnna Wyżyna Tybetańska , często nazywana "Dachem świata". Bardziej na południe ciągnie się łańcuch Himalajów z najwyższym szczytem świata - Mount Everest ( Czomolungma ).Himalaje obniżają się w kierunku południowo - wschodnim , gdzie znajduje się najcieplejsza część Chin. Zarówno południowe Chiny , jak i pobliska wyspa Hajnan mają klimat gorący i wilgotny , z wiejącymi od maja do października wiatrami monsunowymi , przynoszącymi obfite opady .

Podobne prace

Do góry