Ocena brak

Atmosfera planet Układu Słonecznego

Autor /HeHe2 Dodano /02.10.2011

Atmosfera planet Układu Słonecznego, w Układzie Słonecznym atmosferę posiadają wszystkie planety.

Merkury

Początkowo przypuszczano, że Merkury nie posiada atmosfery, jednak w epoce lotów kosmicznych badania przy użyciu próbnika Mariner-10 wykazały istnienie niezwykle rozrzedzonego otoku gazowego o ciśnieniu 2x10-4 bara, którego głównym składnikiem jest hel, pozostałe to neon, argon i ksenon.

Wenus

Wenus otoczona jest gęstą, nieprzenikliwą dla promieniowania widzialnego atmosferą. Badania prowadzone za pomocą próbników z serii Mariner i Wieniera pozwoliły ustalić jej skład. W warstwie przypowierzchniowej składa się ona z CO2 (97%) oraz niewielkich ilości tlenu, CO, azotu i pary wodnej.

Na wysokości od 49-69 km rozciąga się gęsta warstwa chmur złożonych z kropelek 70-procentowego kwasu siarkowego.

Ziemia

Atmosfera Ziemska

Mars

Dane na temat atmosfery Marsa uzyskano dzięki doświadczeniom dokonanym przez lądowniki Viking.

W dolnej warstwie składa się ona z CO2 (95%), azotu (2-3%), argonu (1-2%), tlenu w postaci cząsteczkowej (0,3%) oraz niewielkiej ilości pary wodnej. Na wysokości ok. 150 km dominującym składnikiem atmosfery Marsa jest tlen atomowy. Powyżej 300 km gromadzi się wodór.

Jowisz

Jowisz otoczony jest bardzo gęstą atmosferą. Dane na jej temat uzyskano dzięki spektroskopowym badaniom dokonanym przez sondę Pioneer. Ustalono, że w jej skład wchodzą przede wszystkim wodór i hel oraz w mniejszych ilościach metan, amoniak, para wodna, deuter i acetylen.

Saturn

Dane na temat atmosfery Saturna uzyskano dzięki badaniom sondy Voyager. Składa się ona z wodoru (88%), helu (11%), metanu, amoniaku, acetylenu i etanu. Na Saturnie wieją potężne wiatry, których prędkość oszacowano na 1700 km/h.

Tytan

Tytan jest jednym z księżyców Saturna. Badania przeprowadzone przez sondę Voyager dowiodły istnienia na nim atomosfery. Dominującym jej składnikiem jest azot, poza tym występują argon (12%), metan (1%), wodór (0,2%), propan, etylen, acetylen i cyjanowodór.

Uran

Atmosfera Uranu składa się z wodoru i helu z niewielką domieszką metanu.

Neptun

Atmosfera Neptuna składa się głównie z wodoru i helu z domieszką około 3% metanu, który nadaje planecie intensywny niebieski kolor.

Podobne prace

Do góry