Ocena brak
ATLANTYCKI WAŁ - umocnienia
System umocnień na atlantyckim wybrzeżu Europy od granic Hiszpanii do północnych krańców Holandii (2685 km), wzniesiony przez Niemców dla obrony przed inwazją wojsk alianckich. Hitler 28 marca 1942 r. rjodtńsat „D-yrektyw^ TO 4Q" wskazującą, budowę umocnień, aczkolwiek pierwsze obiekty wału powstały już w 1940 r. W okolicach Gris Nez (Pas de Calais) wzniesiono stanowiska ogniowe dla 14 armat kal. 305 do 406 mm, przeznaczonych do ostrzeliwania wybrzeża brytyjskiego (głównie portu w Do-ver) oraz wspierania wojsk inwazyjnych, które miały uderzyć na Anglię w ramach planu *„Seelówe".
Plan budowy umocnień przewidywał podział całego wybrzeża atlantyckiego na 4 strefy: od granicy hiszpańskiej do St. Mało, od St. Mało do Zeebrugge, strefę Morza Północnego i strefę norweską; w ich ramach wyodrębniono sektory podzielone na węzły obrony. Węzeł obrony (Stiitzpunktgruppe) obejmował kilka punktów oporu (Stiitzpunkt) oddalonych od siebie o 100-1500 metrów. Wyposażone w działa kal. 75, 88 i 105 mm mogły ostrzeliwać okręty zbliżające się do wybrzeża. W rejonie punktów oporu znajdowały się pojedyncze schrony bojowe - gniazda oporu (Widerstand-nest) wyposażone w karabiny maszynowe. Linię obrony uzupełniały baterie nabrzeżne ze stanowiskami dowodzenia, punktami obserwacyjnymi, składami amunicji, żywności itp.
Do 1944 r. na odcinku od Calais do Boulogne rozmieszczono 132 ciężkie działa, z których 93 ukryto w betonowych schronach. Dostępu do obiektów od strony morza broniły pasy podwodnych zapór. Były to stożkowo ustawione szyny wysokości 75-120 cm. Wzmocnione minami, mogły zatrzymać zbliżające się do plaż okręty desantowe i czołgi. Podczas prób barka o wyporności 500 t, wepchnięta na zapory, zatonęła w ciągu 3 minut. W końcu 1943 r. dowódca Grupy Armii (Hee-resgruppe) „B" feldmarsz. Erwin *Rommel, któremu powierzono przygotowanie obrony odcinka od granicy niemiecko-holenderskiej do ujścia Loary, rozkazał zaminowanie całego francuskiego wybrzeża. Od brzegu w głąb lądu miał rozciągać się pierwszy pas min o szerokości 1000 m. Szerokość drugiego pasa miała wynosić 8 tys. m.
Trzeci pas min, o szerokości 1000 m, umie- szczony na tyłach Wału Atlantyckiego, miał chronić obrońców przed atakiem oddziałów powietrznode-santowych. Realizacja tego projektu wymagała rozmieszczenia około 200 min min, ale do maja 1944 r. ustawiono tylko 4 min. W czasie dwóch lat budowy wału Niemcy zużyli 13,5 min metrów sześciennych betonu i 1,2 min t stali. W szczytowym okresie przy wznoszeniu umocnień pracowało 175 tys. ludzi. Niemcom nie udało się stworzyć systemu obrony o równej wartości we wszystkich częściach francuskiego wybrzeża. Wał Atlantycki był najsilniejszy w rejonie Calais, gdzie spodziewano się głównego uderzenia wojsk inwazyjnych ze względu na bliskość angielskiego wybrzeża (37 km), znacznie słabszy natomiast w Normandii, gdzie wystawiono nieliczne betonowe punkty oporu. Alianci wykorzystali ten fakt, tam właśnie kierując wojska inwazyjne w czerwcu 1944 r. (*Normandia).