Ocena brak

Artur Schopenhauer (1788 - 1860)

Autor /BenTen Dodano /14.07.2011

 Urodził się w 1788 roku w Gdańsku, zmarł w roku 1860 we Frankfurcie nad Menem. Wychowywany był w bogatej mieszczańskiej rodzinie; wiele podróżował. W 1805 roku jego ojciec popełnił samobójstwo, co uwolniło go od konieczności obrania kariery handlowej. Zainteresował się filozofią. Słuchał wykładów Fichtego i Schellinga. W 1813 roku w Jenie obronił dysertację doktorską. W 1814 roku poczuł się niezależny od swojej matki, niedoszłej pisarki, do której czuł nienawiść rozciągającą się na wszystkie kobiety, a praktycznie na całą ludzkość. Był niezależny finansowo. Ogłosił się privatdocentem. W Berlinie wygłaszał wykłady w tym samym czasie co Hegel, chcąc mu odebrać słuchaczy; nie zdobył powodzenia.     

Przekonany o głupocie ludzkości wycofał się z nauki, by darzyć uczuciem swoje „bardziej inteligentne pudle”. Od 1833 roku aż do  śmierci mieszkał we Frankfurcie, gdzie grał rolę nierozumianego, ale pełnego mądrości życiowej dżentelmena.    

Artur Schopenhauer zarzucał Heglowi, że przesadnie wynosi rozum ponad wszystko; przyjął, że nie rozum, a wola jest absolutną zasadą.  

Podobne prace

Do góry