Ocena brak

ARTROPATIA ZWIĄZANA Z HEMOFILIĄ

Autor /hugonboss Dodano /21.11.2013

 Krwawienia następują zwykle w wyniku u-razu, czasem znikomego. W bezpośrednim następstwie krwawienia staw obrzmiewa, staje się niezwykle bolesny, skóra na nim jest gorąca. Pojawia się zwyżka ciepłoty ciała, leukocytoza. Stan taki utrzymuje się przez kilka dni lub tygodni, czasem miesięcy. Po wielokrotnych krwawieniach staw grubieje, mięśnie ulegają zanikowi, wytwarzają się przykurcze. Zniszczenie nasady już w wieku przed pokwitaniem może doprowadzić do skrócenia kończyny. Radiologicznie przewlekła artropatia cechuje się zwężeniem szpary, obecnością osteofitów i torbielowatych ubytków, a więc przypomina zmiany zwyrodnieniowe.

Postępowanie sprowadza się do pieczołowitego chronienia chorego przed urazami. W czasie krwawienia zaleca się leżenie i worek z lodem.

W hemofilii A stosuje się do przetaczania (co 6 h) świeżą krew lub osocze, w hemofilii B skuteczne jest przetaczanie krwi konserwowanej do 2 tygodni (1 raz na dobę). Obecnie uważa się za celowe nakłuwanie i opróżnianie stawu z krwi. Można przy tej okazji wprowadzić do stawu 25—50 mg hy-drokortyzonu. W kilka dni po ustaniu krwawienia należy koniecznie stosować ostrożnie ćwiczenia ruchowe kończyny. Do czasu ustąpienia obrzęku pacjent musi jednak chodzić

o kulach. W przypadkach przewlekłych postępowanie jak w chorobie zwyrodnieniowej. Patrz też rozdz. Choroby krwi i układu krwiotwórczego.

 

Podobne prace

Do góry