Ocena brak

Arthur Miller

Autor /lolekbocian Dodano /17.04.2012

Wśród współczesnych Steinbeckowi, nieprzeciętnym talentem i odwagą przekonań cechował się dramatopisarz Arthur Miller. Urodzony w roku 1915, przeżył czasy wielkiego kryzysu, które postrzegał jako okres nie tylko katastrofy ekonomicznej, lecz także załamania się zasad moralnych. Początkowo sympatyzował z komunistami. W sztuce zatytułowanej Wszyscy moi synowie, wystawionej z wielkim powodzeniem po raz pierwszy w 1947 roku, opisywał losy pracownika fabryki samolotów, który z premedytacją montował w maszynach wadliwe części, co doprowadziło do niejednej katastrofy. Śmierć komiwojażera, z kolei to studium stosunków pomiędzy ojcem i synem, a także gorzkiej rzeczywistości zestawionej z ułudą amerykańskiego mitu sukcesu.

W 1956 r. Miller stanął przed niesławną komisją senatora McCarthy'ego, która zajmowała się ujawnianiem i karaniem ludzi kultury i sztuki sympatyzujących z komunistami. W owych czasach wielu aktorów, pisarzy i reżyserów miało zakaz pracy i tworzenia, wielu wycofało się z życia publicznego lub opuściło Stany Zjednoczone. Miller nie chciał się poddać. W magazynie Esquire Steinbeck opublikował artykuł w obronie dramatopisarza. Pisał w nim między innymi: „Gdybyśmy od samego początku walczyli, zamiast pokornie poddawać się terrorowi, nie bylibyśmy świadkami tego wszystkiego".

Miller tematem swej sztuki Czarownice z Salem uczynił „polowanie na czarownice", które miało miejsce w Massachusetts w siedemnastym wieku. Nagonka na niewinne kobiety miała być oczywistą analogią do praktyk stosowanych w Ameryce lat pięćdziesiątych.

Podobne prace

Do góry