Ocena brak

Ars antiqua

Autor /KonstancjuszII Dodano /08.04.2013

Ars antiqua, czyli: stara sztuka. Około r. 1330 Jacobus z Liege rzucił hasło, które pozwoliłookreslic dwa wane okresy w dziejach muzyki sredniowiecznej: regnat nova (ars), exulatantiqua (niech rzadzi nowa sztuka, dawna niech bedzie wykleta). Ars antiqua obejmuje okresnotacji menzuralnej (ars cantus memurabilis) i wczesne formy motetu, hoquetusów irondeaux.

Osrodkiem tej muzyki jest Pary lat w przyblieniu od 1230 do 1325. Jest to okresposzukiwan w zakresie polifonii, ale poszukiwan o charakterze niemal naukowym. Modalnarytmika szkoły Notre Dame wydawała sie pózniejszym teoretykom uboga i monotonna.Usiłowano niemal teoretycznie wprowadzac nowe ujecia, które potem przechodziły dopraktyki wykonawczej.

Jesli nie mona było zasadniczo zmienic ogólnych załoen, zmienianoprzynajmniej muzyke za pomoca bogatych i coraz bardziej niezalenych figuracji i kombinacjigłosów. Szczególnie figuracje były znamienne dla tego okresu, stad te nosi on nazwe muzykifiguralnej (musica figuratlva). Mistrzami ars antiqua byli: Petrus de Cruce, Franco z Kolonii,Johannes de Garlandia i Johannes de Grocheo.

Podobne prace

Do góry