Ocena brak

ANTRAIGUES Emmanuel-Louis-Henri-Alexandre de Launay, hr. d’ (26 XII 1753 - 22 VII 1812)

Autor /Machabeusz123 Dodano /06.06.2013

Jeden z najwybitniejszych szpiegów epoki napoleońskiej. Ur. w Montpellier, dep. Herault, wywodził się ze szlachty langwedockiej. Deputowany do Stanów Generalnych, był zwolennikiem zachowania dotychczasowych zasad ustrojowych. Emigrował już w 1790.

Założył siatkę szpiegowską na usługach Hiszpanii, zajmującą się dostarczaniem wiadomości o sytuacji politycznej we Francji. Od 1792 pracował też dla Austrii, Rosji, Anglii i Portugalii. Otrzymawszy zadanie pozyskania ofic. franc. dla hr. Prowansji, zdołał zwerbować dow. Armii Renu i Mozeli, gen. Pichegru. Aresztowany wiosną 1797 w Trieście przez żoł. Bemadotte’a.

Znaleziono przy nim papiery dowodzące zdrady Pichegru, co pozwoliło Bonapartemu pozbyć się groźnego rywala. Uwolniony przez Bonapartego pod pozorem ucieczki, A. pracował następnie jako szef siatki szpiegowskiej dla Austrii i Rosji. Istnieją poszlaki, że pewne informacje mógł otrzymywać od Daru, intendenta WA.

W 1806, kiedy wojska franc. zbliżały się do Drezna, schronił się w Anglii. Zamordowany wraz z żoną, śpiewaczką operową Saint-Huberty, we własnym domu pod Londynem przez służącego, który zaraz potem popełnił samobójstwo. Powody tego zabójstwa nie są do dziś wyjaśnione.

Do góry