Ocena brak

Anton Bruckner

Autor /KotFilemon Dodano /10.04.2013

Anton Bruckner (1824-1896) był jednym z najwiekszych mistrzów symfonii po Beethovenie,od którego przejał klasyczna forme niemal równoczesnie z Brahmsem.

Bruckner był organistai jako symfonik stał sie zwolennikiem jednorodnosci kolorystyki, która miała byc — jak wgrze organowej — całkowicie na usługach tworzonej formy. Oprócz 9 symfonii napisał 7 eDeum, 3 msze. Psalm ]50 i szereg dalszych dzieł muzyki koscielnej. Nie zostawił adnychpiesni, zaledwie jeden utwór kameralny (Kwintet smyczkowy, 1879).

Mimo architektonicznej pewnosci, z jaka kompozytor budował swe wielkie dzieła symfoniczne, ich charakter jestbardziej statyczny ni dynamiczny, sa monumentalnie zakrojonymi formami o wielkimbogactwie tematycznym (Bruckner posługiwał sie na ogół a trzema tematami), kształtowanymi nie na zasadzie rozwoju, lecz dynamicznych kontrastów i długoprzygotowywanych napiec.

Był samotnym mistrzem bez nastepców, miał wielu uczniów, ale nikt z nich nie potrafił kontynuowac wytknietej przez niego linii, zwłaszcza oryginalnej koncepcji przestrzeni i czasu.

Podobne prace

Do góry