Ocena brak

Anna Austriaczka

Autor /Wrocislaw Dodano /11.05.2012

 

- pierwsza żona Zygmunta III Wazy

Anna Austriaczka była córką arcyksięcia Karola Habsburga i Marii, córki Albrechta V księcia bawarskiego. Urodziła się w 1573 roku. Rodzice bardzo kochali Annę, podobnie jak pozostałe dzieci, ogromnie dbali o ich interesy. Wychowywała się w Grazu.

Nauczycielami Anny byli Jezuici. Umiała czytać, pisać, znała łacinę, hiszpański i włoski. Otrzymała bardzo religijne wychowanie. Ojciec umierając (Anna miała wtedy 17 lat) polecił, aby córki wydać tylko za katolików.

Ślub Arcyksiężniczki Anny z Zygmuntem III Wazą odbył się w 1592 roku w Wiedniu (per procura).

Anna była niewysoka i garbiła się. Była średniej urody, posiadała jednak wiele wdzięku. Jej ozdobą były bujne blond włosy, ciemnoniebieskie oczy i przezroczysta cera. Odznaczała się ujmującym głosem. Była wrażliwa na ludzkie nieszczęścia i bardzo uczynna. Pielęgnowała chorych i od czasu do czasu usługiwała, specjalnie ściąganym na Wawel, dwunastu ubogim starcom. Odznaczała się wielką pobożnością. Była też bardzo praktyczną i gospodarną kobietą. Znała się również na polityce.

Początkowo była nielubiana, umiała jednak zdobyć sobie sympatię. Nauczyła się języka polskiego, z Zygmuntem jednak rozmawiała po niemiecku.

Z mężem zgadzali się doskonale. Łączyły ich wspólne poglądy i zainteresowania, a także miłość do dzieci. Kochali się i ich małżeństwo tyło wyjątkowo szczęśliwe i udane.

Anna była ostatnią panią na Wawelu. Zajmowała, jak jej poprzedniczki, zachodnie skrzydło zamku.

Mimo, że centralną rezydencją królewską pozostawał ciągle Kraków, coraz większe znaczenie zyskiwała Warszawa. W 1595 roku wybuchł na Wawelu wielki pożar, w którym uległo zniszczeniu wiele rzeczy królowej, Spaliły się, między innymi portrety rodziców i rodzeństwa. Po pożarze dwór przeniósł się do Łobzowa, a następnie do Warszawy.

Stosunki Anny z królową - wdową, Anną Jagiellonką były poprawne, choć chłodne. Zygmunt, mimo przywiązania do zazdrosnej ciotki, zapewnił żonie należne jej pierwsze miejsce.

Gdy królowa Anna była w ciąży, cały kraj bardzo to przeżywał. Ostatnie dziecko w rodzinie królewskiej przyszło na świat przed 66 laty. Ostatecznie Anna szczęśliwie powiła córkę. Nadano jej imię Anna Maria. Wzbudziło to powszechne zdziwienie, gdyż w Polsce imię Maria nie było stosowane (jako imię poniekąd zastrzeżone dla Matki Boskiej).

Narodziny następcy tronu, Władysława, wywołały entuzjazm wśród szlachty. Matką chrzestną została Anna Jagiellonka. Dzieci Anny i Zygmunta, Anna i Władysław, zostały sportretowane przez M.Kobera w strojach hiszpańskich.

Działalność polityczna królowej w Polsce jest mało znana, ale wiadomo, że miała ona duży wpływ na męża. Cały czas utrzymywała też żywe kontakty ze swoją rodziną.

Królowa zmarła w 1598 roku mając 25 lat. Zgon nastąpił w tragicznych okolicznościach. Anna spodziewała się kolejnego dziecka, a nadworni medycy zdecydowali, że konieczne jest zastosowanie cesarskiego cięcia. Nowo narodzony królewicz żył jednak tylko kilka minut. Po śmierci żony rozpacz króla była ogromna. Anna Austriaczka wraz z synkiem pochowana została w Kaplicy Zygmuntowskiej.

Podobne prace

Do góry