Ocena brak

Andragogika - Co sądzisz o poglądach postmodernizmu z punktu widzenia człowieka dorosłego

Autor /Norman Dodano /30.08.2011

Człowieka dorosłego postrzegamy jako jednostkę autonomiczną w pełni zdolną samodzielnie decydować o własnym losie , potrafiącą samodzielnie wyznaczać sobie cele oraz zdolną do samokształcenia. Andragogika w klasycznym jej rozumieniu ma pomagać dorosłemu człowiekowi w wyborze „drogi” w życiu, podpowiadając mu różnorakie wzorce oraz punkty odniesienia.

Stawia pewne autorytety Które człowiek dorosły może zaakceptować lub tez odrzucić zgodnie z własną wolą. Postmodernizm odrzuca całkowicie te wzorce i autorytety twierdząc ze człowiek jako jednostka jest sam dla siebie największym autorytetem, ze potrafi sam wszystkiego się nauczyć nie potrzebując przy tym żadnej pomocy z zewnątrz.

Twierdzenie takie samo w sobie zaprzecza podstawności istnienia edukacji dorosłych. Moim zdaniem jest to nieprawda ze względu na obszerność oraz często niski dostęp do źródeł wiedzy, obszerność wiedzy implikuje potrzebę jej odpowiedniej selekcji pod względem jej ważności i przydatności. Nikt nie jest w stanie nauczyć się wszystkiego wiec potrzebny jest ktoś kto będzie w stanie podpowiedzieć dorosłej kształcącej się osobie co wybrać z ogółu dostępnej wiedzy.

Podobne prace

Do góry