Ocena brak

Anasazi - kultura

Autor /Benignus Dodano /14.05.2012

 

Kultura Indian Ameryki Północnej. Jej ośrodkiem był region, którego „cztery rogi” wyznaczają dzisiejsze stany Utah, Colorado, Arizona i Nowy Meksyk. Sięga początkami ok. 500 p.n.e. a jej odmiana San Jose (ok. 500-100 p.n.e.), jedna z kultur pustyni, których twórcami byli myśliwi-zbieracze, poczyniła pierwsze kroki ku gospodarce rolnej i życiu we wioskach.

Ponieważ masowo produkowali koszyki, przeto ich twórców nazwano wyplataczami koszy (wyplataczy koszy kultura) i nazwą tą objęto wczesny etap ich kultury. Od 450 wytwarzali naczynia ceramiczne, a w latach 700-900 zaczęli budować kiva (okrągłe izby ceremonialne).

Susze, brak żywności i napływ plemion Atapasków (Nawahowie i Apacze) zmusiły wielu z nich w XIII-XV w. do opuszczenia swych osad i zakładania, w celach obronnych, mieszkań w jaskiniach skalnych (jaskiń skalnych mieszkańcy), pueblach.

W latach 1540-42 przebywała wśród nich wyprawa Francisco Vasqueza de Coronado i w tym czasie wielu zaczęło powracać na swoje dawne tereny. Początkowo stosunki układały się przyjaźnie, lecz brak żywności doprowadził do oporu, który zakończył się masową zagładą Indian, dokonaną przez Coronado.

W XVII w. przybyli tu hiszpańscy misjonarze, których Indianie wypędzili w latach 80., co sprowokowało Hiszpanów (1692) do działań represyjnych. Dziś ich potomków nazywa się Indianami Pueblo.

Podobne prace

Do góry