Ocena brak

Aloes

Autor /Czeslawa Dodano /24.01.2012

Sukulent Aloe microstigma z Południowej Afryki należy do rodzaju aloesów, który ma wiele gatunków nadających się do uprawy w domu. Wszystkie z nich rosną bardzo powoli. Ta nieco kanciasta odmiana dodaje kolekcji pustynnych okazów szczególnego uroku. Ze względu na niebezpieczeństwo mrozów raczej nie nadaje się do hodowli na zewnątrz domu. A. microstigma ma zakrzywione i prążkowane, typowe dla tej grupy liście, o średniej długości ok. 30 cm. Ich brzegi są ząbkowane, czubki spiczaste. Roślina ma skłonność do rozwijania się w jednej płaszczyźnie. Kwiaty pojawiają się jesienią. Na początku są pomarańczowe, ale wraz z wiekiem żółkną. Posadzonym roślinom może zająć nawet 3 do 5 lat, nim zaczną kwitnąć. Poza tym notorycznie, zależnie od warunków, zmieniają one swój czas kwitnienia i potrafią kwitnąć w zupełnie innym momencie, niż się tego spodziewamy.

Aloes z powodzeniem znosi nawet 7°C, ale rośnie znacznie lepiej w temperaturze od 10 do 22°C.

Hodujmy go w jasnym, ale nie bezpośrednim świetle. W słabszym, bezpośrednim świetle słonecznym może stać jedynie zimą.

Od jesieni do lata należy podlewać aloes obficie, a następnie pozwolić ziemi wyschnąć prawie zupełnie przed następnym podlewaniem.

Jak u większości sukulentów miejscowa wilgotność nie ma znaczenia.

U rozwiniętych roślin górną warstwę (5 cm) starego kompostu należy zastąpić świeżą mieszanką i nawozić, kiedy rozpocznie się okres wzrostu. Mniejsze rośliny, nie gotowe do przesadzania, powinny być nawożone od samego początku okresu wzrostu.

Przesadzajmy zatłoczone rośliny na wiosnę, używając ziemi ilastej, dodając około 1/3 części bardzo grubego piasku, żeby polepszyć drenaż.

Kiedy przesadzamy roślinę, umieśćmy ją na takiej samej głębokości, na której rosła poprzednio.

GDY ZAUWAŻYSZ

Czerwce polawiają się jako małe brązowe krążki na spodniej stronie liści, mączlik maże zaś czaić się w pachwinach liści. Szkodniki te usuwamy wacikiem nasączonym w spirytusie metylowym. 

Insektycydy mogą być używane jako środek ostateczny. Uważajmy jednak, ponieważ sukulenty bywają na nie wrażliwe.

Podobne prace

Do góry