Ocena brak

Alkohol a rozrodczość

Autor /maziajka Dodano /16.01.2014

W ostrym alkoholizmie obserwuje się zazwyczaj impotencję. Przewlekły alkoholizm objawia się u mężczyzn hiperestrogenizmem. Jądra ulegają atrofii, stwierdza się niepłodność, obniża się libido. Impotencję stwierdza się w 70—80%, obniża się ruchliwość plemników. Występuje niedomoga nabłonka plemni-kotwórczego i aspermia. Stwierdza się deficyt wit. A i cynku.Łto-ksykacja etanolem obniża w surowicy poziom testosteronu Hpoziom hormonu LH.

Doświadczenia na zwierzętaęl||wykazały, że 7rtygodniowe podap wanie etanolu prowadzi do atrofii jajników, macicy i jajowodów, ^aznacza się brak^ozwoju pęcherzyków i ciałek żółtych. Obniżony jest poziom estradiolu i progesteronu. Zahamowana jest owulacja.

Spożywanie alkoholu przez ciężafną prowadzi do zespołu zmian u płodu, odznaczających się morfologicznymi ||ieprawidłowościami

i. zaburzeniem rozwoju o nazwie fetal alkohol ..syndrom (FAS). Alkoholfeioże spowodować zmiany o charakterze teratogennym, deficyt wzrostu, dysfunkcję ośrodkowego układu nerwowego, anomalie czaszkowo-twarzowe oraz inne duże k małe mą|formacje.-Często dochodzi do samoistnych; poronień, zwiększona jest śmiertelność okołoporodowa, dzieci>urodzone cechują się niższym ciężarem ciała, później zaśdjiiższym ilorazem inteligencji, a nawet upośledzeniem umysłowym. Mikrocefalia zdarza się w 80% przypadków. Dzieci wykazują wiele zaburzeń w rozwoju i mają charakterystyczny dysmorfizm czaszkowo-twarzowy. , Twarz jest podobna do twarzy osób z chorobą Downa. Poza zmianami w czaszce i twarzy, mogą powstać anomalie rozwojowe w sercu, nerkach, narządzie rodnym*. Skórze, mięśniach i szkielecie. Te fakty zostąły potwierdzone w licznych badaniach.

 

Podobne prace

Do góry