Ocena brak

Alergiczny nieżyt nosa

Autor /milka Dodano /28.01.2014

Pojawia się powyżej 4-5 r.ż.

Etiopalogeneza. Na jego pojawienie się mają wpływ predyspozycje dziedziczne oraz czynniki genetyczne. U jego podłoża leży zmieniona odczynowość błony śluzowej nosa.

Reakcja wczesna pojawia się mniej więcej po 10—20 min od kontaktu z alergenem. Związana jest z gromadzeniem się na komórkach tucznych, ulegających degra-nulaeji, przeciwciał IgE. Uwalniane są wówczas różne mediatory, w tym histamina.

Reakcja późna pojawia się mniej więcej po 2-3 godz. po ekspozycji na alergen. Jest wywołana mediatorami głównie krwinek kwasochlonnych. Nagromadzone eozy-nofile uwalniają toksyczne produkty, powodujące uszkodzenie i stan zapalny tkanek.

Podział i objawy kliniczne

a. Sezonowy alergiczny nieżyt nosa - tzw. katar sienny - jest najczęściej spotykaną postacią sezonowej alergii błony śluzowej nosa. Okres występowania zawarty jest w miesiącach pylenia traw, chwastów, zbóż, drzew. Objawy choroby pojawiają się nagle w postaci napadów' kichania i wodnistej wydzieliny z nosa, uczucia zatkania nosa i trwają od kilku minut do kilku godzin. Niekiedy towarzyszą inne objawy, np. zaburzenia węchu, łzawienie, świąd i przekrwienie spojówek. W badaniu laryngologicznym stwierdza się obrzęk błony śluzowej małżowin nosowych (upośledzający drożność nosa), przekrwienie lub sinawe zabarwienie śluzówki nosa, wodnistą wydzielinę w jamach, nosa.

b. Całoroczny alergiczny nieżyt nosa jest związany z alergenem wziewnym niezależnym od pory roku. .lego najczęstszą przyczyną jest kurz domowy, w którym znajdują się. roztocza, inną może być alergia pokarmowa. Charakterystyczne są: długotrwała, przewlekła niedrożność nosa, stały śluzowo-ropny katar, okresowo kichanie, łzawienie, przekrwienie spojówek. W badaniu laryngologicznym obserwuje się nie tylko zmiany obrzękowe błony śluzowej nosa, ale również zmiany przerostowe małżowin nosowych dolnych lub zmiany po-lipowate.

Leczenie to przede wszystkim unikanie kontaktu z alergenem, dieta eliminacyjna, donosowo kromoglikan disodowy, blokery Hi nowej generacji, czasami donoso-wo kortykosleroidy.

 

Podobne prace

Do góry