Ocena brak

Aleksandr Dargomy

Autor /KotFilemon Dodano /10.04.2013

Aleksandr Dargomyżski (1813—1869) był arystokrata o postepowych pogladach i własnie wjego to domu schodzili sie kompozytorzy zwani nowatorami, którzy pózniej mieli przeobrazicmuzyke rosyjska w bliska ideałom literackiego realizmu krytycznego. Wykształcony nawzorach włoskich, w swoich pózniejszych dziełach był wybitnym kontynuatorem szkołynarodowej, antyromantycznej, łaczacym idee Glinki z ideami Musorgskiego.

Charakterystyczna dla jego muzyki deklamacja melodyczna (recitativo) opierała sie naintonacjach mowy rosyjskiej i najwierniej — w tym czasie — oddawała prawdziwe uczucialudzkie. Po operze Rusałka (1855) Dargomyski pracował nad Kamiennym gosciem (obieopery wg Puszkina); dzieła tego co prawda nie ukonczył, ale własnie ono stało sie wzorem dlagrupy kompozytorów rosyjskich Musorgskim na czele. W harmonice dokonał samodzielniewielu innowacji.

Znane sa jego 3 obrazy symfoniczne: Baba Jaga, Maloruski kozaczek i Fantazja czuchonska ; finska, otwierajaca w muzyce rosyjskiej popularne potem opracowaniafolkloru rónych krajów). Dargomyski zaprzyjaznił sie z Moniuszka, gdy bawił w Warszawie(utrzymywał z nim potem długo kontakt listowny).

Podobne prace

Do góry