Ocena brak

Akwarium - Wybieramy zbiornik

Autor /Sergiusz Dodano /04.10.2011

Jeśli już zdecydowaliśmy, w którym miejscu postawimy akwarium, czas wybrać sam zbiornik - jego wielkość, wymiary, a także źródło zakupu. W przypadku wielkości i wymiarów jesteśmy uzależnieni przede wszystkim od ilości wolnego miejsca i od możliwości finansowych. Oto podstawowe czynniki, na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze akwarium konkretnej wielkości i o konkretnych wymiarach:

. ilość wolnego miejsca i wytrzymałość podstawy - o tych czynnikach mówiliśmy już w poprzednim rozdziale ("wybieramy miejsce"). Tu wypada jedynie przypomnieć, że musimy zostawić ok. 20 centymetrów wolnej przestrzeni nad zbiornikiem (jeśli nad zbiornikiem ma być np. jakaś półka), ok. 15 cm wolnej przestrzeni z tyłu lub boku zbiornika (jeśli planujemy stosować filtr przelewowy) oraz ok. 2-3 cm pod zbiornikiem do podłożenia pod jego dno materiału zabezpieczającego przed pęknięciem. Dodatkowo pamiętajmy że całkowita waga zbiornika to mniej-więcej 120% jego litrażu, czyli akwarium o poj. 50 litrów waży z wyposażeniem, podłożem, dekoracjami ok. 60 kilogramów. Upewnijmy się że miejsce gdzie stawiamy akwarium jest przygotowane na długotrwały wpływ takiego ciężaru (60 kilogramów to waga dorosłego człowieka!).

. sugerowana pojemność - sugerujemy osobom początkującym nie kupować akwariów mniejszych, niż 50 litrów. Akwaria małe są często trudne w utrzymaniu - ze względu na małą ilość wody zbiornik jest narażony na znacznie większe wahania równowagi biologicznej, co oznacza choroby i zdychanie ryb. W małym zbiorniku nie możemy trzymać zbyt dużej liczby ryb, nadaje się do niego bardzo niewielka liczba powszechnie dostępnych gatunków. Słowem - wybierając akwarium pojemności 10-20 litrów skazujemy się na ciągłe problemy. Akwaria większe od 100-150 litrów dla osób początkujących także mogą być zbyt kłopotliwe - tu jednak problem polega na bardzo dużej ilości wody, którą musimy w takim akwarium podmieniać oraz na kosztach takiego akwarium (które są znacznie wyższe, niż akwarium 50-litrowego). Tak więc osobom początkującym sugerujemy wybór zbiornika ok. 50-litrowego.

. wymiary standardowe czy niestandardowe? - jeśli akwarium będziemy stawiać na wolnej przestrzeni, na szafce akwarystycznej lub szafce od telewizora, mamy dość dużą dowolność w wyborze jego wymiarów. Warto wtedy wybrać wymiary standardowe (jakie to wymiary? - patrz katalog akwariów w sklepie Ocean). W ten sposób nie tylko będziemy mogli od razu kupić akwarium (a nie zamawiać wedle wymiarów), ale także będziemy mieli szeroki wybór pokryw do niego (w przypadku niestandardowych wymiarów musimy pokrywe zbudować samodzielnie). Jeśli stawiamy akwarium w meblościance lub na regale, nad nim są półki, a obok niego ścianki działowe, lub też jeśli stawiamy akwaria na stelażu, musimy dopasować jego wymiary do dostępnego miejsca.

. typ zbiornika - w chwili obecnej prócz typowego akwarium o kształcie prostopadłościanu możemy kupić także akwaria panoramiczne ze ściętymi bokami przenich szyb, akwaria o wypukłej szybie przedniej, akwaria z podstawą sześciokąta i wiele innych typów. Wbrew pozorom najlepszym wyborem są jednak akwaria typowe, o kształcie prostopadłościanu. Do nich mamy największy wybór pokryw. Akwaria panoramiczne ze ściętymi bokami też są bardzo dobrym rozwiązaniem, lecz tu przygotowanie lub kupienie pokrywy może być większym problemem. Akwaria panoramiczne z wypukłą szybą przednią zniekształcają obraz ryb, bardzo utrudniają dobranie pokrywy, a także utrudniają czyszczenie przedniej szyby z glonów, dlatego też nie polecamy takich rozwiązań. Akwaria o podstawie sześciokąta nadają się jedynie do mało ruchliwych, niewielkich ryb, ze względu na bardzo niewielką przestrzeń do pływania - tu także mogą wystąpić problemy z dobraniem pokrywy, a także utrudnione jest utrzymanie (pielęgnacja) takich zbiorników, oświetlenie (duża głębokość = słabe światło przy dnie) a czasem także filtrowanie (trudno na nich zawiesić filtr przelewowy)). Wszelkiego rodzaju kule nadają się tylko do hodowli kwiatków (a i do tego nie za bardzo) - pod żadnym pozorem nie kupujmy do pielęgnacji jakichkolwiek ryb kuli!!! Kule mają zbyt małą pojemność (ok. 5-10 litrów), co samo w sobie uniemożliwia trzymanie w nich ryb (np. szybko rosnących i osiągających duże rozmiary złotych rybek). Dodatkowo w kuli trudno umieścić jakikolwiek filtr, trudno zamontować oświetlenie, a szkło mocno zniekształca pływające w kuli ryby.

. proporcje zbiornika - proporcje takie, jak w zbiornikach standardowych to najlepszy wybór dla początkującego. Wysokość i szerokość zbiornika powinny być mniej-więcej równe, zaś jego długość ok. 2 razy większa od szerokości. Czym większa długość zbiornika tym więcej przestrzeni do pływania dla ryb stadnych i do wyznaczania terytoriów dla ryb terytorialnych. Podobną funkcję spełnia szerokość zbiornika. Wysokość nie powinna być zbyt duża, ze względu na fakt, iż wraz z głębokością wody zmniejsza się też oświetlenie dna, co może utrudnić utrzymanie roślin wodnych. Zbyt głębokie akwaria są też trudne do pielęgnowania (musimy być w stanie sięgnąć dłonią do dna akwarium).

. materiał z którego zrobiono zbiornik - zdecydowana większość zbiorników na naszym rynku to akwaria szklane, klejone. Zdarzają się jednak zbiorniki plastikowe. Ich zaletą jest znacznie mniejsze prawdopodobieństwo pęknięcia lub rozbicia, lecz wadą - bardzo duże prawdopodobieństwo porysowania przy czyszczeniu. Polecamy pozostanie przy zbiornikach szklanych.

Podobne prace

Do góry