Ocena brak

Akwarium - Wybieramy miejsce

Autor /Sergiusz Dodano /04.10.2011

Miejsce, w którym postawimy akwarium w naszym mieszkaniu (czy biurze) nie powinno być przypadkowe - wybierając je musimy rozważyć kilka aspektów, które mogą okazać się bardzo istotne dopiero w momencie, gdy już będzie "za późno", tzn. kiedy akwarium będzie gotowe, zarybione i nie do przesunięcia. Oto lista kryteriów, którymi powinniśmy się posłużyć wybierając miejsce:

. ruch wokół akwarium - akwarium powinno być ustawione w miejscu, gdzie ryby mają zagwarantowany spokój. Wiele gatunków ryb bardzo stresuje się zbytnim ruchem wokół akwarium, a szczególnie szybkimi ruchami, szybkim pojawieniem się postaci przed szybą akwarium. Dodatkowo, zbyt duży ruch wokół akwarium zwiększa ryzyko jego uszkodzenia poprzez np. uderzenie jakimś przedmiotem. Akwarium powinniśmy więc stawiać np. w głębi pokoju, z dala od drzwi wejściowych, w miejscu, koło którego nie przechodzimy zazwyczaj zbyt blisko.

. bliskość drzwi - ustawienie akwarium zbyt blisko drzwi powoduje te same problemy, co zbyt duży ruch wokół akwarium. Ryby łatwo się stresują gwałtownym otwieraniem, czy zamykaniem drzwi i zwiększamy ryzyko np. uderzenia drzwiami w akwarium (jeśli umieścimy zbiornik zbyt blisko). Powinniśmy więc ustawić akwarium w miarę daleko od drzwi, ew. zamontować drzwi przesuwne.

. oświetlenie - oświetlenie zewnętrzne akwarium może wiązać się z kilkoma problemami. Po pierwsze - jeśli na akwarium padają bezpośrednio zewnętrzne światła, ryby bardziej stresują się cieniami postaci przesuwających się między tymi światłami a szybą akwarium. Po drugie - akwarium oświetlone bezpośrednio zewnętrznymi lampami nie wygląda zbyt ładnie, ponieważ na szybach pojawiają się refleksy świetlne utrudniające zobaczenie ryb. Jeśli nasze akwarium narażone będzie na bezpośrednie padanie promieni słonecznych (czyli będzie stało zbyt blisko okna) możemy mieć problemy z nadmierną ilością glonów. Z drugiej strony umieszczenie akwarium w oświetlonym pomieszczeniu zmniejszy stres ryb przy porannym zapalaniu światła (jeśli sztuczne oświetlenie będzie zapalane po świcie, ryby będą już przyzwyczajone do światła). Należy więc stawiać akwarium w pomieszczeniu z oknami, ale nie za blisko okien i ustawić wszelkie zewnętrzne lampy tak, by ich światło nie padało bezpośrednio na szyby akwarium.

. bliskość kuchni lub łazienki - akwarium wymaga okresowych czynności pielęgnacyjnych, które z kolei wymagają łatwego dostępu do wody. Dlatego też akwarium powinno być ustawione w miarę blisko kuchni lub łazienki. Zaoszczędzi to nam zalewania podłogi w całym mieszkaniu, kiedy niesiemy do łazienki filtr który zamierzamy przepłukać. Jeśli chcemy korzystać z półautomatycznych systemów podmiany wody (takich, jak Python, czy JBL Aqua In-Out) bliskość kuchni lub łazienki pozwoli nam uniknąć szybkiego biegania z pomieszczenia do pomieszczenia w celu zakręcenia kranu (by nie nalać zbyt dużo wody do zbiornika). Akwarium należy więc umieścić w miarę blisko kuchni lub łazienki.

. wysokość - wysokość, na jakiej stawiamy akwarium, ma dwojakie znaczenie. Po pierwsze - estetyczne. Akwarium powinno być umieszczone na linii wzroku, najlepiej w pozycji siedzącej. W ten sposób oglądając ryby na siedząco nie będziemy musieli ani zadzierać głowy ani jej zbytnio spuszczać. Akwaria oglądane od dołu są mniej atrakcyjne ponieważ nie widzimy aktywności na dnie, a oglądane nieco z góry pozbawiają nas możliwości obserwacji ryb powierzchniowych. Możemy też ustawić akwarium na podłodze i oświetlić podwieszanymi lampami, wtedy możemy oglądać ryby z góry, choć większość ryb znacznie lepiej prezentuje się z boku i takie ustawienie jest też ryzykowne ze względu na możliwość wrzucenia do akwarium niechcący przypadkowych przedmiotów. Drugim ważnym aspektem jest łatwość obsługi akwarium - ustawiając akwarium na wysokości takiej, by jego górna krawędź była poniżej naszej klatki piersiowej znacznie ułatwimy sobie wszelkie prace konserwacyjne w zbiorniku (np. wyjęcie czegoś z dna akwarium). Jeśli akwarium ustawimy zbyt wysoko, będziemy musięli korzystać ze stołka, jeśli zbyt nisko - schylać się. Dobra wysokość do ustawienia akwarium to taka, gdzie górna krawędź zbiornika jest na wysokości ok. 120-130 centymetrów.

. wolna przestrzeń nad zbiornikiem - ustawiając akwarium np. w regale czy meblościance musimy pamiętać o pozostawieniu minimum 15, a raczej 20-25 centymetrów wolnej przestrzeni nad nim. Przestrzeń ta będzie wykorzystana na oświetlenie, a przede wszystkim umożliwi nam dokonywanie czynności pielęgnacyjnych. Przy zbyt małej przestrzeni nad akwarium nie będziemy mogli do niego włożyć ręki, zaś przy zbyt dużej oświetlenie będzie mniej efektywne (zbyt oddalone od powierzchni wody). Pamiętajmy też, że akwarium musi stać na styropianowej, korkowej, lub innej elastycznej podstawie, która zmniejsza przestrzeń nad akwarium o kilka centymetrów. Optymalna odległość od krawędzi górnej akwarium do półki nad nim to 20 centymetrów.

. przewiew - akwarium nie powinno być umieszczane w miejscu ani zbyt narażonym na przeciągi, ani zbyt dusznym (bez przepływu powietrza). W przypadku przeciągów możemy mieć problemy z utrzymaniem przy życiu ryb labiryntowych (oddychających powietrzem atmosferycznym), ponieważ będą narażone na ciągłe przeziębienia labiryntu. W przypadku zbyt małej cyrkulacji powietrza możemy mieć problem ze zbyt wysokimi temperaturami wody w okresie letnim. Akwarium powinno być więc umieszczone w miejscu, gdzie jest lekka cyrkulacja powietrza, ale nie ma przeciągów.

. bliskość instalacji elektrycznej - urządzenia pracujące w akwarium wymagają podłączenia do instalacji elektrycznej 220V. Dlatego też blisko akwarium musimy umieścić rozdzielacz (najlepiej z bezpiecznikiem) na co najmniej 4-5 gniazdek. Podłączymy do niego filtr, grzałkę i oświetlenie akwarium, a w przyszłości ew. inne urządzenia (np. dodatkowy filtr mechaniczny czy napowietrzacz). Jednocześnie rozdzielacz ten nie powinien być umieszczony na podłodze, ponieważ przy czynnościach pielęgnacyjnych możemy go zalać, co grozi zwarciem instalacji elektrycznej. Musimy więc umieścić blisko akwarium, ale na pewnej wysokości nad podłogą kilkugniazdkowy rozdzielacz.

. bliskość urządzeń elektrycznych - w razie zalania podłogi, np. gdy nalejemy zbyt dużo wody, lub gdy akwarium będzie przeciekać, ew. pęknię, powinniśmy zminimalizować potencjalne straty. Dlatego też na podłodze w pokoju, w ktorym mamy akwaria, nie powinny stać urządzenia takie, jak np. komputer w obudowie tower. Instalacja elektryczna (gniazdka, rozdzielacze, itp.) powinny być umieszczone także na pewnej wysokości nad podłogą. W pokoju z akwarium nie umieszczajmy więc urządzeń elektrycznych przy samej podłodze.

. solidność podstawy - akwarium zazwyczaj sporo waży - 50-litrowe akwarium to zazwyczaj ponad 60-70 kilogramów obciążenia na dość niewielkiej powierzchni. Musimy być więc pewni, że mebel, na którym stoi akwarium, wytrzyma to obciążenie i nie zegnie się lub nie załamie. Najlepiej umieścić akwarium na specjalnie do tego celu zrobionej szafce akwarystycznej. Jeśli takiej nie mamy, do tego celu nada się także szafka pod telewizor, ale bez kółek (postawiona dolną powierzchnią bezpośrednio na podłodze). Umieszczając akwarium w meblościance najlepiej postawić je tak, by półka na której się znajduje miała dodatkowe podparcie w środkowej części. W przeciwnym przypadku półka ta z czasem może się wygiąć (zapadnie się jej środkowa część). W przypadku dużych akwariów zaleca się umieszczanie ich na stalowych stelażach. Upewnijmy się więc, czy podstawa pod akwarium wytrzyma jego obciążenie.

. ściany i strop - w przypadku dużych akwariów umieszczonych w blokach mieszkalnych istnieje ryzyko załamania się stropu pod zbiornikiem. Dlatego też wybierając miejsce na duże akwarium starajmy się trzymać dwóch zasad: przy ścianie nośnej i w poprzek belek stropowych. Ściany nośne to zazwyczaj te ściany, które dzielą nasze mieszkanie od mieszkania sąsiadów. Są wykonane często z żelbetonu, znacznie grubsze i solidniejsze, niż ceglane ściany działowe. Jeśli akwarium umieszczamy na stalowym stelażu, warto ten stelaż, prócz postawienia na podłodze, także przymocować w kilku-kilkunastu miejscach do ściany solidnymi, grubymi wkrętami. Dodatkowo warto stawiać akwarium w poprzek belek stropowych. W którym kierunku umieszczone są belki stropowe w naszym mieszkaniu dowiemy się oglądając dokładnie sufit - co kilkadziesiąt centymetrów często widać załamanie sufitu, lekkie zagłębienie, czy lekkie pęknięcia w jednej linii. W tej właśnie linii ustawione są belki stropowe. Duże akwaria należy więc stawiać przy ścianach nośnych (w miarę możliwości przymocowując do tych ścian stelaż) i w poprzek belek stropowych.

. miejsce na dodatkowe urządzenia, pokarmy i preparaty - powinniśmy upewnić się, że niedaleko akwarium będziemy mieli miejsce na przechowywanie np. pokarmów, testów akwarystycznych, preparatów i leków. Wystarczy mała szafka lub szuflada. W przypadku większych zbiorników, jeśli planujemy zakup filtra kanistrowego, pamiętajmy, iż musi być on ustawiony poniżej poziomu wody w zbiorniku, a więc obok niego lub (zazwyczaj) pod nim. Musimy więc przeznaczyć na to odpowiednie miejsce, a także miejsce na przeciągnięcie przewodów wodnych. W przypadku korzystania z filtrów przelewowych musimy zostawić z boku lub z tyłu akwarium kilkanaście centymetrów miejsca, by zawiesić tam filtr. Jeśli kupujemy akwarium z gotową pokrywą upewnijmy się, że jest w niej możliwość wycięcia lub wyłamania fragmentu tak, by zawiesić w tym miejscu filtr przelewowy i zaplanujmy tak miejsce ustawienia akwarium, by filtr mógł zostać umieszczony w tym miejscu. Pamiętajmy więc by zostawić miejsce na instalację filtrów zewnętrznych oraz by mieć wolną szafkę na przechowywanie pokarmów i preparatów.

Podobne prace

Do góry