Ocena brak

Akwarium - Utrzymanie akwarium

Autor /Sergiusz Dodano /04.10.2011

Koszty utrzymania akwarium są wbrew pozorom bardzo niskie. Składają się na nie następujące czynniki:

. Koszt pokarmów dla ryb - w przypadku zbiornika ok. 50 litrów i mało wymagających, popularnych ryb, możemy kupić np. 1-litrowy pojemnik pokarmu Tetra TetraMin za ok. 40 zł (patrz sklep Ocean). Taki pojemnik starczy nam przy tak małym zbiorniku na ok. pół roku do roku. W celu urozmaicenia diety ryb możemy od czasu do czasu dać im także inny pokarm, łączne koszty pokarmu na miesiąc nie przekraczają jednak 10 złotych.

. Koszt energii elektrycznej - w przypadku zbiornika ok. 50 litrów i oświetlenia powiedzmy ok. 40W, a także grzałki 75W i filtra, łączny koszt energii elektrycznej nie przekroczy kosztu... palenia się jednej żarówki 100W przez okres ok. 12 godzin dziennie. Są to sumy tak małe, że nie warto o nich nawet wspominać (mniej, niż 10 złotych miesięcznie).

. Koszt wody na podmianę - w przypadku zbiornika ok. 50 litrów, przy wymianie 30% wody co 2 tygodnie, łączna ilość wody wymienianej w akwarium przez cały rok będzie równa mniej-więcej ilości wody, jaką zużywamy w czasie jednej kąpieli... Koszt wody jest więc praktycznie zerowy.

. Inne koszty - do prawidłowego utrzymania akwarium przydadzą się nam także testy akwarystyczne, uzdatniacze wody i inne drobiazgi, które po przeliczeniu na koszty miesięczne nie pochłaniają więcej, niż 5-10 złotych miesięcznie

Jak widać łączne miesięczne koszty utrzymania akwarium to około 20 złotych - tyle, co dwie wizyty w McDonaldzie...

Podobne prace

Do góry