Ocena brak

AISZA

Autor /Faust666 Dodano /29.02.2012

ok. 613-678, Jedna z czterech żon proroka Mahometa, zwana Matką Wiernych i Prorokinią, córka Abu Bekra, kupca, pierwszego, poza rodziną proroka, nawróconego na islam, później pierwszego kalifa. Mahomet poślubił ją, gdy miała 9 lat. Uroda i inteligencja zapewniły jej znaczny wpływ na męża. Zmarł na jej rękach 8 VI632. Dla muzułmanów jest ona jedną z „czterech niezrównanych kobiet"; zob. Cztery.

Aisza i Ali. Podczas nocnego marszu Aisza zabłądziła i utraciła kontakt z karawaną; przyłączyła się do niej dopiero rano w towarzystwie mężczyzny.

Wtedy Ali, kuzyn i adoptowany syn proroka, odezwał się do niego: „Czemu się trapisz? Jest tyle innych kobiet na świecie!" Wprawdzie widzenie, które nawiedziło Mahometa, upewniło go co do niewinności Aiszy, ona jednak znienawidziła odtąd Alego.

Gdy nie udało się jej przeszkodzić wyborowi na kalifa w 655, przez 110 dni agitowała przeciw niemu. Uwięzioną, potraktował Ali z najgłębszym szacunkiem i kazał ją odprowadzić do Medyny z eskortą kobiet przebranych za rycerzy.

Podobne prace

Do góry