Ocena brak

Adriano Banchieri

Autor /KonstancjuszII Dodano /08.04.2013

Adriano Banchieri (1568-1634), włoski kompozytor i teoretyk, był jedna z ciekawszychpostaci okresu przejsciowego miedzy renesansem a wczesnym barokiem. Był prekursorem wielu idei technicznych, które po nim miały odegrac tak wielka role w kształtowaniu siemuzyki. W dwuchórowych Concerfi Ecclesiastici{l595) wprowadza po raz pierwszy zasadekoncertujaca w rozbudowanym motecie i stosuje tzw. spartiture, która jest najstarszym wmuzyce przykładem partytury zaopatrzonej w kreski taktowe.

Był organistą klasztornym wBolonii, zakonnikiem, a z czasem opatem klasztoru. W yciu muzycznym Bolonii odegrałwielka role jako załoyciel tamtejszej akademii. Jako teoretyk interesował sie nie tylkomuzyka, ale i poezja, co miało ogromny wpływ na ukształtowanie sie swiadomoscikompozytorów włoskich piszacych muzyke wokalna i zainteresowanych moliwosciamimuzyki dramatycznej (pózniejszej opery).

Wprowadzona przez Banchierego technika bassosegiiente znacznie wpłyneła na kształtowanie sie monodii. Banchieri byt jednym z pierwszych(jesli nie pierwszym), którzy wprowadzili oznaczenia j "\ p (forte i piano} dla okresleniadynamicznego przeciwstawienia fragmentów muzycznych. Obok mszy, motetów, litanii icanzonet pisał te komedie madrygałowe do tekstów własnych.

Podobne prace

Do góry