Ocena brak

ABRAHAM

Autor /Faust666 Dodano /28.02.2012

W Biblii, syn Tarego, protoplasta i patriarcha narodu izraelskiego; wraz z żoną Sarą (zob.), bratankiem Lotem (zob.) i swym półkoczowniczym plemieniem przeszedł (2000-1600 pne.?) z Ur Chaldejczyków a. z Charanu do ziemi Kanaan w Palestynie, gdzie osiadł. Zwany „ojcem wiernych"; zob. Melchizedech. Grób Abrahama zob. Hebron.

Łono Abrahama odpoczynek sprawiedliwego po śmierci (Ew. wg Łuk., 16, 22, o Łazarzu: „A stało się, że umarł żebrak i zaniesiony jest przez aniołów na łono Abrahama"). Stąd zwroty przysłowiowe: „Pójść na łono Abrahama"; „Do Abrahama na piwo" itd.

Ofiara Izaaka. Aby wypróbować jego wiarę, Bóg każe Abrahamowi ofiarować swego syna Izaaka (zob.) na całopalenie. Abraham spełnia rozkaz, ale gdy podnosi miecz, aby zabić syna, powstrzymuje go anioł i podsuwa mu w zamian na ofiarę barana (Gen., 22, 1-18); por. Córka (Jefty). Ofiara wielokrotnie przedstawiana w sztuce śrdw. i nowożytnej, m.in.: Ghiberti, Brunelleschi, Andrea del Sarto, Tycjan, Caravaggio, Rubens, Rembrandt, William Blake.

Przymierze z Bogiem. Jahwe zawiera z Abrahamem przymierze, obiecując mu liczne potomstwo i ziemię Kanaan w zamian za posłuszeństwo („Chodź przede mną"), doskonałość i trzymanie się nakazu obrzezania chłopców; Gen., 15, 1-21; 17, 1-27; zob. też Przymierze.

Trzej aniołowie. Trzej wędrowcy ukazują się Abrahamowi. On przyjmuje ich gościnnie w swoim namiocie. W czasie posiłku jeden z nich przepowiada mu, że Sara mimo podeszłego wieku urodzi mu syna. We wczesnej sztuce chrześc., sztuce bizantyjskiej i ruskiej aniołowie ci stanowią symbol Trójcy św. Mozaiki : w Santa Maria Maggiore (V w.), Rzym; w San Vitale (VI w.), Rawenna; w Monreale (XII w.), Sycylia. Obraz y szkoły Rafaela, Rzym, Watykan, Loggie; Rembrandt, Leningrad, Ermitaż i in; Murillo, Ottawa, Nat. Gall.;  Tiepolo, Madryt, Prado.

Widzieć Abrahama mieć ponad 50 lat. Ew. wg Jana, 8, 57: „Pięćdziesięciu lat jeszcze nie masz, a Abrahama widziałeś?"

Ibrahim arab. forma imienia Abraham. Wg jednej z  wielu muzułm. legend o |brahimie archanioł  Gabriel daje mu spadły z nieba czarny kamień, nad  którym Ibrahim wznosi w Mekce Kaabę (zob.).

Podobne prace

Do góry