Ocena brak

ABENSBERG, m. w Bawarii, nad rz. Abens, dopływem Dunaju

Autor /Machabeusz123 Dodano /05.06.2013

Gdzie 20 IV 1809 doszło do zwycięskiej dla Francuzów bitwy z Austriakami. Kampania 1809 rozpoczęła się od inwazji armii austr. na Bawarię. WA przez pierwsze dni była rozrzucona kilku korpusami na znacznym terenie.

Napoleon, przybywszy z Paiyża, zdołał skupić ją w okolicach A. i Teugen, przygotowując kontrofensywę, w której główną rolę miały odegrać dyw. korpusu Davouta. Jego wojska zajęły stanowiska szerokim półkolem i gdyby plan cesarza się powiódł, przeciwnik zostałby oskrzydlony, a następnie zniszczony lub zmuszony do kapitulacji. Arcyks. Karol zmienił jednak kierunek ofensywy, zwracając się ku Ratyzbonie.

W ten sposób Francuzi mieli 20IV do czynienia tylko z lewym skrzydłem armii austr. pod komendą gen. Hillera. Zawiódł też Massena, który nie zdołał na czas przejść 50 km, dzielących go od pola batalii, i oskrzydlić nieprzyjaciela. Napoleon zadał przeciwnikowi straty oceniane na 8 tys. zabitych i rannych, ale nie osiągnął rozstrzygającego zwycięstwa. Dwa dni później doszło do krwawej bitwy pod Eckmuhl.

Podobne prace

Do góry