Zwieracz

Czytaj Dalej

Zwieracz gardła środkowy

Zwieracz gardła środkowy (m. Prawie całą dolną połowę zwieracza środkowego przykrywa zwieracz dolny; oba w różnym stopniu przykrywają zwieracz górny.

Zwieracz zewnętrzny odbytu

Zwieracz zewnętrzny odbytu (m. Poprzecznie prążkowane włókna zwieracza zewnętrznego podlegają naszej woli, podczas kiedy, jak wiemy, gładki zwieracz wewnętrzny jest od niej niezależny.

Zwieracz gardła górny

Część dolna pokryta jest zwieraczem środkowym i w małym stopniu zwieraczem dolnym. Zwieracz górny podczas łykania wpukla ścianę tylną gardła do wewnątrz, wytwarzając na niej poziomy, półkolisty wał (Passacanta), o który opiera się brzeg tvlny podniebienia miękkiego.

Zwieracz pęcherza

pierścień cewki moczowej (anulus urethralis) i stanowi gładki zwieracz pęcherza albo zwieracz wewnętrzny cewki moczowej (m. Zwieracz zewnętrzny przedłuża się ku górze i obejmuje jeszcze wierzchołek stercza.

Zwieracz cewki moczowej

Prążkowany zwieracz cewki moczowej, jak nazwa wskazuje, zwęża cewkę i wzmacnia działanie zwieracza gładkiego ; u kobiety jest on poza tym zwieraczem pochwy (nu sphincter mginae).

Zwieracze gardła

Dlatego też na szwie włókna strony prawej i lewej zbiegają się również pod kątem ostrym i dlatego też zwieracze czynnościowo nie są wyłącznie zwieraczami, ale również dźwigaczami, które skracają gardło.

Zwieracz gardła dolny

Cześć górna owija się dokoła tylnego brzegu chrząstki tarczowatej i biegnie rozbieżnie, przyśrodkowo ku górze; zachodzi ona na środkowy zwieracz i sięga ku górze nieco popoziomu kątów żuchwy.

Zwieracz wewnętrzny krtani

Zwieracz wewnętrzny krtani (m. Od zwieracza zewnętrznego odróżnia się tym, że nie obejmuje  gardła, lecz otacza jedynie jamę krtani. Zwieracz wewnętrzny jest unerwiony przez nerw krtaniowy dolny.

Zwieracz części błoniastej cewki moczowej

Zwieracz części błoniastej cewki moczowej (m.