Do zasad ogólnych polskiego prawa administracyjnego zaliczamy: - Zasadę państwa prawa - Zasadę praworządności - Zasadę pogłębiania zaufania obywateli - Zasadę informowania stron - Zasadę uczestnictwa stron w postępowaniu - Zasadę wyjaśniania przesłanek załatwienia sprawy - Zasadę szybkości postępowania - Zasadę nakłaniania do ugody - Zasadę pisemności postępowania - Zasadę ...
W projekcie tym, zasada pomocniczości została zaliczona do podstawowych zasad odnoszących się do kompetencji Unii obok takich zasad jak zasada powierzania kompetencji oraz proporcjonalności.
Z tego wynika, że te sformułowania nie pokazują jednej zasady wyrażonej różnymi słowami, ale dotyczą dwóch różnych zasad.
Skuteczność stosowania tej zasady pozostaje w wyraźnym związku z zasadą informacji dla stron i uczestników postępowania, z zasadą przekonywania, jak też z zasadą ugodowego załatwiania spraw spornych.
71); 6) zasada indywidualizacji, czyli dostosowywania pozytywnych postaw i działań terapeutyczno-wychowawczych do kategorii upośledzeń i charakteru osób wychowywanych; należy do podstawowych zasad, określających optymalne warunki rozwoju i powodzenia czynności profilaktycznych, usprawniających, korekcyjnych i wyrównawczych.
Zasada komisyjności Według tej zasady spis z natury powinien być przeprowadzany przez co najmniej dwie osoby ponieważ zwiększa to wiarygodność i niepodważalność takiego spisu, także w procesach sądowych o roszczenia z tytułu niedoborów.
Do zasad dotyczących konstrukcji budżetu i jego cech zewnętrznych zalicza się: - zasadę jedności budżetu, - zasadę szczegółowości budżetu, - zasadę jasności budżetu, - zasadę jawności budżetu.
(pojęcie wymiaru sprawiedliwości, katalog zasad w świetle Konstytucji RP) 33. Zasada jednolitości sądów 35. Zasada dwuinstancyjności postępowania sądowego 36.
· Zasada logiczna: u Arystotelesa brzmi: „ Najpewniejsza to z wszystkich zasad, że sądy sprzeczne nie są zarazem prawdziwe”. Zasada psychologiczna zostaje udowodniona na przykładzie stosunku jej do zasady ontologicznej i logicznej.
W Kodeksie postępowania administracyjnego wyodrębnić można następujące zasady: Zasadę praworządności, Zasadę prawdy obiektywnej, Zasadę czuwania przez organ administracji nad interesem strony i innych osób biorących udział w postępowaniu, Zasadę czynnego udziału strony w postępowaniu, Zasadę pisemności, Zasadę dwuinstancyjności, Zasadę sądowej kontroli legalności decyzji ...
Zasady polityki transportowej Podstawowe zasady wspólnej polityki transportowej zostały sformułowane już w latach 60.
Zasada ta została wprowadzona do ustroju naszego państwa w ważnym momencie, tj. Po drugie jest to grupa zasad dotyczących stanowienia (tj.
Zasada udziału obywatela w administrowaniu - podstawą tej zasady jest art. Zasada koncentracji i dekoncentracji. Zasada demokratyzmu - ma charakter polit.
W Kodeksie postępowania administracyjnego wyodrębnić można następujące zasady: Zasadę praworządności, Zasadę prawdy obiektywnej, Zasadę czuwania przez organ administracji nad interesem strony i innych osób biorących udział w postępowaniu, Zasadę czynnego udziału strony w postępowaniu, Zasadę pisemności, Zasadę dwuinstancyjności, Zasadę sądowej kontroli ...
Monitoring krajowy i ocena programów dotyczących osób niepełnosprawnych w zakresie wdrażania „Zasad" Zasada 21.
Orzekanie sądu o kosztach procesu oparte jest na zasadzie unifikacji i zasadzie koncentracji kosztów procesu – sąd w każdym orzeczeniu kończącym sprawę w instancji rozstrzyga o kosztach.
II ZASADA DEMOKRATYCZNEGO PANSTWA PRAWNEGO - ustanowiona w art2 jest to podstawowa zasada ustroju politycznego do którego cech zaliczmy: podział władzy konstytucjonalizm i legalność pryzmat ustawy i dopuszczenie ingerencji w sferę zachowań jednostki tylko na podstawie wyraźnego upoważnienia ustawowego oraz sądową kontrolę władzy wykonawczej i odpowiedzialność odszkodowawczą państwa.
Zasady kalkulacji cen Przy kalkulacji cen korzystać możemy z następujących zasad, które uwzględniają jedno lub więcej z powyższych ograniczeń: zasada narzutu na koszty, zasada zysku docelowego, zasada postrzeganej wartości, zasada kalkulacji ceny według wartości, zasada naśladownictwa, zasada przetargu utajnionego.
Zasady rozumowe {principia rationis) lub pierwsze zasady (prima principia) — twierdzenia oczywiste i nieudowadnialne, przyjmowane jako założenia we wszelkiej aktywności rozumu, w szczególności zaś w dociekaniach racji i przyczyny rzeczy.
< ZASADA POWSZECHNOŚCI > Ta zasada wymaga, by z obowiązku podatkowego nie wyłączać żadnych grup podatników lub dochodów, by nie tworzyć żadnych podatkowych przywilejów. < ZASADY MORALNO-POLITYCZNE > Zwane inaczej zasadami sprawiedliwości opodatkowania.