Zanokcica (paproć)

Zanokcica (paproć)

Czytaj Dalej

BIOLOGIA ROZMNAŻANIA GLONÓW, MSZAKÓW I PAPROCI

Oogamia-typ rozmnażania polegający na łączeniu się ruchliwej gamety męskiej-plemnika z nieruchliwą gametą żeńską-komórką jajową.

Anizogamia-typ rozmnażania polegający na łączeniu się dwóch gamet mających wici, ale różniących się wielkością wynikającą z różnej ilości materiału...

Mchy i paprocie

RYNIOFITY- to najpierw. Pionierskie rośliny ląd., które pojawiły się na Z. Już w I poł. Ery paleoz. Ok. 415 mln. Lat temu. Należy do nich roślina o nazwie kuxonia żyjąca już pod koniec okresu sylurskiego ery paleoz.

Wątrobowiec : POROSTNICA WIELOKSZT. Wyst. : m. Wilg., zacień. Bud. Gam

Kształt...

Paprotniki - Paprocie

Paprocie wykształciły duże, płaskie liście o podzielonych blaszkach i sieci biegnących w nich, rozgałęzionych wiązek przewodzących. Nie mają zdolności do przyrostu na grubość. Zarodnie paproci leżą na spodniej stronie liści i są skupione w grupy, tzw. Kupki.

Sporofit paproci jest najczęściej...

Zanokcica australijska

6) Choć liście zanokcicy wydają się odporne, pamiętajmy, że jest to paproć i nie należy jej czyścić środkami chemicznymi do czyszczenia liści. Delikatnie usuwaj kurz wilgotnym, bawełnianym wacikiem albo zrób zanokcicy letni prysznic wodą o niskim ciśnieniu.

Zanokcica stara

6) Choć liście zanokcicy wydają się odporne, pamiętajmy, że jest to paproć i nie należy jej czyścić środkami chemicznymi do czyszczenia liści. Delikatnie usuwaj kurz wilgotnym, bawełnianym wacikiem albo zrób zanokcicy letni prysznic wodą o niskim ciśnieniu.

Zanokcica gniazdowa

Zanokcica gniazdowa występuje we wszystkich tropikalnych lasach Azji, Afryki i Australii.

Co to jest zanokcica?

Zwyczaj ten może doprowadzić do infekcji, powodującej bolesne, wypełnione ropą obrzmienie zwane zanokcicą (paronychia).

Czym jest zanokcica?

Zanokcica to także infekcja bakteryjna. W przypadku zanokcicy pęche­rzyk ropny można bezpiecznie wyciskać. Zanokcicy nie należy lekceważyć, gdyż infekcja może się rozszerzyć i zaatakować kość palca.

Paprocie

U większości paproci liście są bardzo duże w sto­sunku do wielkości pozostałych części rośliny. Każdy dojrzały liść składa się z osi centralnej, zwa­nej nerwem głównym, od którego odchodzą mniej­sze nerwy boczne. Blaszka liściowa u większości gatunków paproci jest pierzasta, chociaż u...

Rozmnażanie się paproci

Obecnie żyjące paprocie, w przeciwieństwie do wielu innych roślin, nie produkują nasion, aby się rozmnażać, nie mają bowiem kwiatów. Ich rozwój ma charakter cyklicznej przemiany pokoleń, która została w pełni opisana w połowie XIX wieku przez niemieckiego botanika Friedricha Hofmeistera. Badacz ten...

Zanokcica skalna

 

Wygląd: Roślina trwała, o bardzo delikatnym wyglądzie, z krótkim mocnym kłączem i darnistą kępą prostych lub pokładających się liści 5-25 cm długich. Ogonek liściowy krótszy niz blaszka i wraz z osadką (rhachis) błyszczący, czerwonobrunatny, elastyczny jak drut. lekko wygięty.

Blaszka...

Zanokcica zielona

Siedlisko: Preferuje zraszane, wapniste podłoże, chętnie rośnie na wilgotnych skałach, murach, razem z zanokcicą murową i z.

Zanokcica serpentynowa

  Wygląd: Wieloletnia mata paproć, 10-20 cm wysoka, powstała jako mieszaniec z zanokcicy skalnej i z.

Zanokcica północna

 

Wygląd: Wieloletnia mała paproć 5-15 cm wysoka z krótkim czołgającym się kłączem i gęstą kępką liści. Ogonek liściowy zielony, tylko u samej nasady brązowawy, w górnej części równomiernie przechodzi w nieregularnie widlastą blaszkę liściową.

Blaszka skórzasta, zimnozie-lona, słabo...

Zanokcica murowa

 

Wygląd: Niewielka wieloletnia paproć, 5-15 cm wysoka, na ogól z nielicznymi liśćmi skupionymi w rozetkę lub rozpostartymi. Ogonek liściowy wielokrotnie dłuższy od blaszki, u nasady połyskujący, czerwonobrązowy.

Blaszka liściowa skórzasta, z obu stron pilśniowato owłosiona, trójdzielna lub...

Zanokcica ciemna

 

Wygląd: Wieloletnia paproć z czołgającym lub wznoszącym się kłączem i kępą 5-40 cm długich liści, Ogonek liściowy dłuższy niż blaszka, połyskujący, czarnobrązowy, u nasady ok. 2 mm gruby.

Blaszka liściowa gruba, skórzasta, ciemnozielona, srebrzyście połyskująca, zi-motrwała, w zarysie...

Zanokcica kończysta

 

Wygląd: Wieloletnia paproć, do 45 cm wysoka, z kępą liści na długich, czarnobrunatnych, błyszczących ogonkach, ok, 2 mm grubych. Blaszka liściowa w zarysie podłużnie trójkątna, skórzasta, zimo-zielona, o górnej stronie srebrzyście połyskującej, 2-4--krotnie pierzasta.

Odcinki liściowe w...

Zanokcica klinowata

rzędu klinowate, zakończone tępo, z krótkimi ostrymi ząbkami lub tępo karbowane, luźno, odlegle ułożone, Dojrzewanie zarodników: Vll-Vfll,   Siedlisko: Preferuje miejsca skaliste, ocienione, występuje wyłącznie na serpentynach i serpentynitach, zazwyczaj wraz z zanokcicą serpentynową.

DZIURKOWATOŚĆ PRZEDROŚLA PAPROCI

DZIURKOWATOŚĆ PRZEDROŚLA PAPROCI— choroba grzybowa paproci. O b j a wy : na całej powierzchni przedrośla występująmałe grupki komórek, które żółkną, brunatnieją1 wreszcie czernieją, co nadaje przedroślu pstrywygląd; tkanka w porażonych miejscach możesię wykruszać, wskutek czego powstają...

Kulawka owiec, zanokcica owiec

Schorzenie owiec wywołane przez bakterie, które powodujązapalenie i martwicę skóry oraz gnilnyrozkład miazgi twórczej racicy. K. występuje uowiec wypasanych na mokrych pastwiskachlub trzymanych na mokrej ściółce.

Przy przewlekłym stanie chorobowym następuje zgrubieniei zrzucenie puszki. Chore owce...