Zanokcica (paproć)

Zanokcica (paproć)

Zanokcica (Asplenium L.) – rodzaj roślin należących do rodziny zanokcicowatych. Rodzaj liczy ok. 70 gatunków paproci (naziemnych i epifitycznych). Gatunkiem typowym jest Asplenium marinum L.. Ceterac Adans.

Czytaj Dalej

Paprocie

U większości paproci liście są bardzo duże w sto­sunku do wielkości pozostałych części rośliny. Każdy dojrzały liść składa się z osi centralnej, zwa­nej nerwem głównym, od którego odchodzą mniej­sze nerwy boczne. Blaszka liściowa u większości gatunków paproci jest pierzasta, chociaż u...

BIOLOGIA ROZMNAŻANIA GLONÓW, MSZAKÓW I PAPROCI

Oogamia-typ rozmnażania polegający na łączeniu się ruchliwej gamety męskiej-plemnika z nieruchliwą gametą żeńską-komórką jajową.

Anizogamia-typ rozmnażania polegający na łączeniu się dwóch gamet mających wici, ale różniących się wielkością wynikającą z różnej ilości materiału...

Mchy i paprocie

RYNIOFITY- to najpierw. Pionierskie rośliny ląd., które pojawiły się na Z. Już w I poł. Ery paleoz. Ok. 415 mln. Lat temu. Należy do nich roślina o nazwie kuxonia żyjąca już pod koniec okresu sylurskiego ery paleoz.

Wątrobowiec : POROSTNICA WIELOKSZT. Wyst. : m. Wilg., zacień. Bud. Gam

Kształt...

Paprotniki - Paprocie

Paprocie wykształciły duże, płaskie liście o podzielonych blaszkach i sieci biegnących w nich, rozgałęzionych wiązek przewodzących. Nie mają zdolności do przyrostu na grubość. Zarodnie paproci leżą na spodniej stronie liści i są skupione w grupy, tzw. Kupki.

Sporofit paproci jest najczęściej...

Rośliny Nagonasienne

Rosliny nagonasienne Budowa kwiatostanu sosny : Nagonasienne to drzewa i krzewy iglaste Drzewo u sosny jest sporofitem . W okresie rozmnazania wytwarza ona kwiatostany . Jest ona jednopienna ale rozdzielnopłciowa Kwiatostan zenski ma postac malutkiej szyszki ( zielono - rozowej ) Kwiatostan meski ma postać...

Zanokcica australijska

6) Choć liście zanokcicy wydają się odporne, pamiętajmy, że jest to paproć i nie należy jej czyścić środkami chemicznymi do czyszczenia liści. Delikatnie usuwaj kurz wilgotnym, bawełnianym wacikiem albo zrób zanokcicy letni prysznic wodą o niskim ciśnieniu.

Zanokcica stara

6) Choć liście zanokcicy wydają się odporne, pamiętajmy, że jest to paproć i nie należy jej czyścić środkami chemicznymi do czyszczenia liści. Delikatnie usuwaj kurz wilgotnym, bawełnianym wacikiem albo zrób zanokcicy letni prysznic wodą o niskim ciśnieniu.

Paprotnik szczecinkozębny

Istnieje kilka różnych odmian hodowlanych P.setiferum. W obrębie każdej odmiany powstało wiele roślin, które można zaklasyfikować jako pododmiany. Widoczna na zdjęciu roślina należy do licznej grupy Divisilobum. Zimozielony paprotnik szczecinkozębny jest w pełni odporny na mróz. Jego zeszłoroczne...

Zanokcica gniazdowa

Zanokcica gniazdowa występuje we wszystkich tropikalnych lasach Azji, Afryki i Australii.

Co to jest zanokcica?

Zwyczaj ten może doprowadzić do infekcji, powodującej bolesne, wypełnione ropą obrzmienie zwane zanokcicą (paronychia).

Czym jest zanokcica?

Zanokcica to także infekcja bakteryjna. W przypadku zanokcicy pęche­rzyk ropny można bezpiecznie wyciskać. Zanokcicy nie należy lekceważyć, gdyż infekcja może się rozszerzyć i zaatakować kość palca.

Ewolucja roślin lądowych

W okresie syluru (440-408 milionów lat temu) rośliny zaczęły kolonizować powierzchnię lądu. Wczesne formy organizmów zwierzęcych i roślin­nych były ograniczone w swoim występowaniu do środowiska morskiego, jednak niektóre glony przy­stosowały się również do życia w wodach słod­kich...

Rozmnażanie się paproci

Obecnie żyjące paprocie, w przeciwieństwie do wielu innych roślin, nie produkują nasion, aby się rozmnażać, nie mają bowiem kwiatów. Ich rozwój ma charakter cyklicznej przemiany pokoleń, która została w pełni opisana w połowie XIX wieku przez niemieckiego botanika Friedricha Hofmeistera. Badacz ten...

Zachylnik górski

 

Wygląd: Wieloletnia, niewielka paproć z czołgaiącym się kłączem i 15-40 cm długimi liśćmi, które wyrastają pojedynczo, więc nigdy nie układają się w zamknięte rozety, natomiast często tworzą dość rozległe, luźne łany.

Ogonki liściowe żółtawe, prawie zawsze tak wygięte, że cała...

Zanokcica zielona

Siedlisko: Preferuje zraszane, wapniste podłoże, chętnie rośnie na wilgotnych skałach, murach, razem z zanokcicą murową i z.

Zanokcica serpentynowa

  Wygląd: Wieloletnia mata paproć, 10-20 cm wysoka, powstała jako mieszaniec z zanokcicy skalnej i z.

Zanokcica północna

 

Wygląd: Wieloletnia mała paproć 5-15 cm wysoka z krótkim czołgającym się kłączem i gęstą kępką liści. Ogonek liściowy zielony, tylko u samej nasady brązowawy, w górnej części równomiernie przechodzi w nieregularnie widlastą blaszkę liściową.

Blaszka skórzasta, zimnozie-lona, słabo...

Zanokcica murowa

 

Wygląd: Niewielka wieloletnia paproć, 5-15 cm wysoka, na ogól z nielicznymi liśćmi skupionymi w rozetkę lub rozpostartymi. Ogonek liściowy wielokrotnie dłuższy od blaszki, u nasady połyskujący, czerwonobrązowy.

Blaszka liściowa skórzasta, z obu stron pilśniowato owłosiona, trójdzielna lub...

Zanokcica ciemna

 

Wygląd: Wieloletnia paproć z czołgającym lub wznoszącym się kłączem i kępą 5-40 cm długich liści, Ogonek liściowy dłuższy niż blaszka, połyskujący, czarnobrązowy, u nasady ok. 2 mm gruby.

Blaszka liściowa gruba, skórzasta, ciemnozielona, srebrzyście połyskująca, zi-motrwała, w zarysie...

Zanokcica kończysta

 

Wygląd: Wieloletnia paproć, do 45 cm wysoka, z kępą liści na długich, czarnobrunatnych, błyszczących ogonkach, ok, 2 mm grubych. Blaszka liściowa w zarysie podłużnie trójkątna, skórzasta, zimo-zielona, o górnej stronie srebrzyście połyskującej, 2-4--krotnie pierzasta.

Odcinki liściowe w...