, kiedy kardynał JosephRatzinger opublikował Instrukcję o kilku aspektach teologii wyzwolenia (Libertatis nuntius),która miała na celu „zwrócenie uwagi duszpasterzy, teologów i wszystkich wiernych, naodstępstwa i zagrożenia z nimi związane, niebezpieczne dla wiary i dla życiachrześcijańskiego".
Skoro tą rzeczywistością jestucisk, trzeba uruchomić proces wyzwolenia, teologia zaś ma obowiązek uczynić wszystko dla jego poparcia,musi stać się teologią wyzwolenia.
Jednakże rok później Kongregacja wraca do teologii wyzwolenia wraz z nowymdokumentem, Instrukcją o chrześcijańskiej wolności i wyzwoleniu. Natomiast ostatni rozdział traktuje o doktrynie społecznejKościoła w perspektywie praxis wyzwolenia.
Owa pedagogika wyzwolenia ma swoje pozytywne i negatywne aspekty. Do upowszechnienia pedagogiki wyzwolenia przyczynili się: Carl Rogers, Paulo Freire, Thoas Gordon.
“Troska o sprawy społeczne”) nawoływał do ogólnoświatowego procesu “rozwoju i wyzwolenia”, który sam siebie wyraża “w okazywaniu miłości i posługiwaniu bliźnim”, zwłaszcza najuboższym (nr 46).
Oprócz powyższych, opartych na ius civile , wyzwolenia odbywać się mogły na prawie pretorskim. Wystarczało tu oświadczenie o wyzwoleniu w obecności świadków , bądź za pomocą listu.
Dwie pierwsze odnosiły się do ograniczeń w nadawaniu wyzwoleń testamentowych, trzecia dotyczyła osób wyzwolonych w sposób nieformalny – na prawie pretorskim.
WYZWOLENIE. podejmowało problematykę współczesności i szukało drogi wyzwolenia narodu, podobnie też czyniło poezję moralnie odpowiedzialną za świadomość narodu.
W planach dowództwa wojsk alianckich, posuwających się z Normandii w głąb Francji, stolica państwa miała pozostać na uboczu głównego kierunku walk, co powinno uchronić ją przed zniszczeniem, a aliantów uwolnić od kłopotów związanych z zapewnieniem żywności dla wielomilionowego...
24 lipca wyzwolony został Lublin.
W jej krajach, zaliczanych na ogół do Trzeciego Świata, trwał proces wyzwalania się z nędzy materialnej,a często także z ekonomicznej i politycznej supremacji Stanów Zjednoczonych oraz z feudalnej strukturyspołeczeństwa i państwa. Niektórzy teologowie, uznając konieczność tego procesu, pragnęli go...