Do uznania wypadku za wypadek przy pracy wymagane jest ponadto istnienie związku przyczynowego między nagłym zdarzeniem a przyczyną zewnętrzną (nagłe zdarzenie musi być wywołane przyczyną zewnętrzną) oraz samym wypadkiem a szkodą na osobie.
Pracownik, któremu nie przysługują świadczenia określone w ustawie ze względu na to, że wypadek nastąpił wyłącznie z jego winy lub, że w stanie nietrzeźwym przyczynił się w znacznym stopniu do wypadku, ma prawo do świadczeń przewidzianych w przepisach o ubezpieczeniu na wypadek choroby, o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin oraz w innych przepisach emerytalnych na warunkach w nich określonych.
dokładny opis okoliczności i przebiegu wypadku, ustalenie przyczyn wypadku, stwierdzenie czy wypadek jest wypadkiem przy pracy, stwierdzenie czy zachodzą okoliczności mogące mieć wpływ na ograniczenie prawa pracownika do świadczeń przysługujących z tytułu wypadku przy pracy oraz wskazanie przepisów i zasad bhp, których nieprzestrzeganie zostało stwierdzone w związku z wypadkiem.
, która za wypadek przy pracy uważa nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które wystąpiło w związku z pracą, a mianowicie: podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności albo poleceń przełożonych podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności w interesie zakładu pracy, nawet bez polecenia w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji zakładu pracy w drodze między siedzibą zakładu ...
Poza tym ustawodawca przewiduje następujące rodzaje wypadków przy pracy: wypadek śmiertelny - to wypadek w wyniku którego nastąpiła śmierć w okresie nie dłuższym niż 6 miesięcy od dnia wypadku, wypadek ciężki - to wypadek na skutek którego nastąpiło ciężkie uszkodzenie ciała, takie jak: utrata wzroku, słuchu, mowy, zdolności rozrodczej lub inne uszkodzenie ciała albo rozstrój zdrowia, naruszające podstawowe funkcje organizmu, a ...
Koszt wypadku to teoretyczna wartość zwiększająca koszty własne przedsiębiorstwa, o którą w związku z zaistniałym wypadkiem zmniejsza się wielkość zysku lub powiększa wysokość poniesionych strat.
Nieszczęśliwy wypadek Pojęcie nieszczęśliwego wypadku nie zostało zdefiniowane w kodeksie cywilnym, pozostawiając tym samym swobodę przy określaniu tego pojęcia treści umowy opisanej szczegółowo w ogólnych warunkach ubezpieczenia.
wypadek w wyniku bójki na tle osobistym czy przy wykonywaniu czynności kolidującym z prawem. Na pracowniku, któremu zdarzył się wypadek ciąży obowiązek zawiadomienia o tym niezwłocznie przełożonego.
Za wypadek przy pracy uważa się nagle zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło w związku z praca: podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika: zwykłych czynności lub poleceń przełożonych, podczas czynności pracownika w interesie pracodawcy nawet bez polecenia, czy w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji zakładu pracy w drodze miedzy siedziba zakładu pracy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy,
Pracownik ulega wypadkowi, a świadczeń nie otrzymuje: - wyłączną przyczyna wypadku przy pracy było udowodnione naruszenie przez pracownika przepisów dotyczących życia i ochrony zdrowia, umyślne lub w skutek niedbalstwa.
Natomiast nie przysługują one ubezpieczonemu, jeżeli wyłączną przyczyną wypadku było udowodnione naruszenie przez ubezpieczonego przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, spowodowane przez niego umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa oraz gdy ubezpieczony, będąc w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających bądź substancji psychotropowych, przyczynił się w znacznym stopniu do spowodowania wypadku, jak również nie przysługują one ...
Wypadek zrównany z wypadkiem przy pracy w okresie delegacji służbowej, podczas szkolenia w zakresie powszechnej samoobrony.
-jeżeli następstwem wypadku przy pracy lub choroby zawodowej była śmierć pracownika to członkom rodziny przysługuje jednorazowe odszkodowanie oraz odszkodowanie za przedmioty utracone lub uszkodzone w skutek wypadku przy pracy.
Ofiara wypadku reaguje instynktownie przyciskając rękę do chorego miejsca. W takim wypadku nie należy ruszać poszkodowanego.
padaczka — ryzyko wypadku przy pracy; możliwość wystąpienia obrażeń ciała u chorego podczas napadu padaczkowego i przy zadziałaniu czynników zewnętrznych związanych z wykonywaniem pracy zawodowej. W tym ujęciu nie jest wypadkiem przy pracy uraz głowy doznany podczas napadu, np.
Ułożony w pozycji pośredniej na miejscu wypadku, powinien pozostać w lej pozycji na tych samych noszach do chwili radiologicznego rozpoznania lub potwierdzenia charakteru uszkodzenia kręgosłupa, po czym powinien być ostrożnie przetransportowany (przy pomocy co najmniej 4 osób) na łóżko szpitalne.
Jeśli chory jest przytomny, nie ruszamy go z miejsca wypadku. Podobnie postępujemy w wypadku krwawienia z czaszki.
W wypadkach samochodowych uderzenie pojazdu z tyłu powodujące gwałtowne odchylenie głowy do tyłu usposabia do uszkodzenia wyprostnego, uderzenie pojazdu w przeszkodę znajdującą się przed samochodem powoduje dynamiczny ruch głowy względem tułowia do przodu (zwłaszcza przy zapiętym diagonalnym pasie bezpieczeństwa) i sprzyja zwichnięciu kręgosłupa z mechanizmu zgięciowego.
Wypadki takie zdarzają się ludziom pracującym pod wodą pod ciśnieniem kilku atmosfer. Wywiad dotyczący wypadku, upośledzenie słuchu czuciowo-nerwo-we, oczopląs samoistny i wywołany a w ciężkich przypadkach ataksja i ubytki neurologiczne.
Jednak czynniki nie poddające się kontroli, jak kierunek wiatru, temperatura i różne inne elementy sytuacji, wpływają na sposób postępowania w takich wypadkach.