Wombat australijski

Wombat australijski

Wombat australijski (Lasiorhinus krefftii) nazywany też wombatem szorstkonosym Kreffta lub wombatem północnym – krytycznie zagrożony wyginięciem gatunek torbacza z rodziny wombatowatych (Vombatidae). Był masowo poławiany ze względu na atrakcyjne futro osiągające wysokie ceny. Do 1981 został niemal całkowicie wytępiony – szacowano, że przeżyło 20–40 osobników. Obecnie żyje ok. 70 wombatów...

Czytaj Dalej

AUSTRALIJSKA FILOZOFIA

AUSTRALIJSKA FILOZOFIA - została zapoczątkowana pod koniec XIX w. W tym czasie w Melbourne tworzył pierwszy wybitny australijski filozof W. Nawet australijscy radykalni mate­rialiści (Armstrong, J.

Australia - AUSTRALIA NA MAPIE

Druga większa zatoka - Wielka Zatoka Australijska, znajdująca się na południu, jest szeroka i niezbyt głęboko wcięta. Flindersa i - w Wielkich Górach Wododziałowych - na południu Alpy Australijskie, a na północy wyżyna Atherton.

Australia - STANY: Australia Południowa - South Australia

wpłynęli do Wielkiej Zatoki Australijskiej. stan należy do Związku Australijskiego.

Australia - STANY: Australijskie Terytorium Stołeczne - Australian Capital Territory

Terytorium federalne Australii, wydzielone w 1911 roku z terytorium stanu Nowa Południowa Walia na stolicę Związku Australijskiego. W skład Australijskiego Terytorium Stołecznego wchodzi również terytorium Jervis Bay, jest to enklawa na południowym wybrzeżu Nowej Południowej Walii.

El Nino - AUSTRALIJSKA APOKALIPSA

- Powodzenie takiej inicjatywy byłoby prawdziwym testem dla międzynarodowej solidarności - oświadczył australijski premier John Howard.

Związek Australijski

Australia Związek Australijski (Commonwealth of Australia) Powierzchnia: 7682300 km2 Stolica: Canberra Miasta: Adelaide, Alice Springs, Brisbane, Darwin, Melbourne, Perth, Sydney, Hobart, Geelong, Newcastle, Townsville, Wollongong Terytoria: Wyspa Norfolk, Wyspa Bożego Narodzenia, Wyspy Kokosowe (zwane też Wyspami Keelinga), wyspy Ashmore i Cartier, Terytorium Wysp Morza Koralowego, Terytorium Heard i Wyspy McDonald, Australijskie Terytorium na Antarktydzie ...

Związek Australijski - Historia

Pierwszymi ludźmi, którzy zamieszkiwali ogromne terytorium australijskie, byli Aborygeni.

Związek Australijski - Ważniejsze wydarzenia

XIXw - odkrycie złota, rudy żelaza i metali nieżelaznych w koloniach; 1901 - utworzenie Związku Australii 1911 - wyznaczenie miejsca na stolicę Canberrę 1927 - siedziba rządu przeniesiona do Canberry 1942 - przyznanie Australii autonomii przez Wielką Brytanię 1944 - powstanie Partii Liberalnej Australii na czele z Robertem Menziesem 1951 - zawarcie paktu polityczno-wojskowego (ANZUS) przez Związek Australijski, Nową Zelandię i USA 1966 - Menzies rezygnuje z ...

Zanokcica australijska

Zanokcica australijska lepiej od innych odmian toleruje niski poziom wilgoci, lecz w warunkach wilgotnych rozwija się lepiej.

Cissus australijski

Wiecznie zielony cissus (lub: winnik) australijski jest jedną z najłatwiejszych w uprawie roślin pokojowych. Cissus australijski preferuje temperatury z zakresu od 5 do 18°C, ale przez krótki okres wytrzyma nawet przy 0°C.

Kwiatowiec australijski

  Wygląd: kwiatowiec australijski wyrasta z tak zwanego czarciego jaja lekko zagłębionego w ziemi.

Oświata w Australii

Australijska praktyka szkolna opiera się na założeniach, że nauka musi być dostosowana do możliwości ucznia i musi być dla niego istotna.

Młody Kościół australijski

Morana z Sydney, który też został (1885)pierwszym australijskim kardynałem.

Strefy roślinne świata

Na sawannie australijskiej zamiast antylop żyją kangury, a największym drapieżnikiem jest dziki pies dingo.

Dramat polskiego emigranta dawniej i dziś. Omów problem na wybranych przykładach.  

Są oni na wszystkich kontynentach, pod kołem polarnym i w amazońskiej dżungli, w wielkich miastach obu Ameryk i w australijskim buszu.

AICHI D3A („Val") - samolot

zatopiły dwa bry­tyjskie ciężkie krążowniki HMS Cornwall i Dorsetshire w pobliżu Cejlonu, a cztery dni później lotni­skowiec HLMS Hermes i australijski niszczyciel HMAS Vampire.

BARTOLOMEO COLLEONI - okręt

został zatopiony pociskami i torpedami australijskiego krążow­nika Sydney i pięciu niszczycieli (w tym polskiego ORP Garland).

BOOMERANG, Commonwealth - samolot

Australijski samolot myśliwski skonstruowany na podstawie do­świadczeń z licencyjnej budowy amerykańskiego samolotu wieloza­daniowego N.

BORNEO - operacja desantowa 1945 r.

okręty VII floty amerykańskiej rozpoczęły bom­bardowanie japońskich pozycji, a 30 kwietnia australijski I korpus,dowodzony przez gen.

CANBERRA - okręt

Ciężki krążownik australijski typu Kent zwodowany w 1928 r.