Wirus mozaiki tytoniowej

Czytaj Dalej

AIDS - dżuma XX wieku - Budowa oraz biologia wirusa HIV

Są to wirusy: - visna - zapalenia stawów i mózgu kóz - zakaźnej niedokrwistości koni - małpi wirus upośledzenia małp (SIV) SIV powinien budzić szczególne zainteresowanie, gdyż zakażone nim trzymane w niewoli makaki, są modelem do badań nad retro wirusami, a więc także HIV.

AIDS - dżuma XX wieku - Jak komórki zarażają się wirusem HIV

Proces ten wygląda w następujący sposób: 1- przyłączenie cząstki wirusowej do powierzchni komórki 2- połączenie wirusa z błoną komórkową 3- przechodzenie wirusa do cytoplazmy 4- zamiana wirusowego RNA na DNA 5- wejście DNA do jądra komórkowego 6- replikacja

AIDS - dżuma XX wieku - Zakażenia wirusem HIV

Są to: - zakażenia bezobjawowe - ostre zespoły chorobowe - przewlekłe zespoły chorobowe Mnoga lokalizacja układowa wirusa wywiera piętno na historii choroby, kończącej się - po latach od zakażenia - śmiercią.

Budowa komórki i funkcje jej składników - Wirusy

Wyróżnia się cztery zasadnicze formy wirusów: - bryłowe - najczęściej dwudziestościany lub dwunastościany - spiralne (hekoidalne) - mają postać pałeczki lub nieregularnych splotów - bakteriofagi - wirusy bakteryjne złożone z wielościennej główki i ogonka - o złożonej budowie

PRZEDSTAW BUDOWĘ BAKTERII I WIRUSÓW ORAZ ICH ZNACZENIE W ŻYCIU CZŁOWIEKA I PRZYRODZIE

Wirus mozaiki tytoniowej składa się z rdzenia wyłącznie z RNA, otoczonego białkowym kapsydem. w procesie endocytozy- błona komórki ulega inwaginacji, z wytworzeniem otoczonego błoną pęcherzyka zawierającego wirus; następny sposób polega na fuzji osłonki wirusa z błoną cytoplazmatyczną- pozwala to na wniknięcie kapsydu i kwasu nukleinowego.

Wirusy i bakterie

Wirusy dzielimy na wiriony i bak teriofagi. Bakteriofagi sa wirusami duzymi, ktore nie moga wniknac w calosci do komorki, tylko wpuszczaja tam swoj kwas DNA lub RNA.

Wirusy - Informacje Ogólne

Wirusy dzielimy ze względu na: kwas nukleinowy: RNA wirusy, DNA wirusy, RNA|DNA wirusy. Choroby wirusowe u: ludzi : grypa, odra, różyczka, ospa, AIDS (retro wirus), nowotwory.

Co to są wirusy?

Wirus może żyć i rozmnażać się tylko jako pasożyt, korzystający z żywej materii innej komórki. Podczas replikacji wirusa jego „potomstwo" rozrywa i niszczy gościnną komórkę.

Wirusy

Wirusy mają różnorodne kształty: wirus opryszczki, który powoduje ospę wietrzną i pół-pasiec ma kształt bryły o dwudziestu ścianach, a wirus infekujący bakterie składa się z główki, kurczącego się ogonka i włókienek.

Przenoszenie wirusów

Wirusy nie potrafią samodzielnie się poruszać i przemieszczając się z jednego żywiciela do dru­giego polegają na czynnikach zewnętrznych. Niektóre wirusy są przenoszo­ne do krwi drogą nakłucia: wirus żółtej febry jest często przenoszony przez komary.

RUBINOWE TYCHY (2011) - MOZAIKA z kamieni szlachetnych i dekoracyjnych oraz złota próby 0,585 - Urząd Miasta Tychy - autor Henryk Jan Dominiak artysta rzeźbiarz, Dyrektor Muzeum Sztuki - (dzieła wybrane)

Opis mozaiki Rubinowe Tychy: Do zamocowania kamieni symbolizujących plan miasta - mozaikę Rubinowe Tychy i służącym mi jako nośnik o konturach wiernie oddających granice miasta Tychy zastosowałem sklejkę z rosyjskiej brzozy o szerokości 152,5 cm i wysokości 137,5 cm.

Florencka mozaika, pietra dura

płytstołowych lub płytek przeznaczonych do wprawianiaw sprzęty —> mozaiką z wycinanych wg rysunkowegopodkładu cienkich tafelek łupku, białego alboczarnego marmuru, różnokolorowych kwarców, a takżepółszlachetnych kamieni; tafelki starannie spajanetworzyły płaszczyznę, którą polerowano do połysku;specjalnie dobierane kolory, odcienie i żyłkipodnosiły barwność kompozycji o motywach rośl.

Mozaika

Drugi rozkwit sztuki mozaikowejdokonuje się w sztuce bizant. Dekoracją mozaikową w architekturze posługiwałasię często sztuka islamu (zwł. mosaico(quadro) 'obraz w stylumozaikowym, przedstawiający motywy geom.

Prawo a reklama wyrobów tytoniowych.

Reklama wyrobów tytoniowych to, według tej ustawy, „publiczne rozpowszechnianie wizerunków marek wyrobów tytoniowych lub symboli graficznych z nimi związanych, a także nazw i symboli graficznych firm produkujących wyroby tytoniowe, nie różniących się od nazw i symboli graficznych wyrobów tytoniowych, służących popularyzowaniu marek wyrobów tytoniowych; za reklamę nie uważa się informacji używanych do celów ...

Wirusy

Przyczynia się do tego powstawanie mutacji istniejących wirusów i stosowanie kilku form rozmnażania przez jeden wirus.

Wirusy komputerowe

Po otworzeniu dokumentu zawierającego wirus makr wszystkie kolejno otwierane dokumenty zostają również zarażone. Wirus "zoologiczny" - przechowywany w zbiorach laboratoriów badaczy wirusów.

Wirusy - typy i rodzaje wirusów i robaków internetowych

Szczepionka - Rodzaj antywirusa usuwający tylko określonego wirusa. Skaner online - Internetowa wersja antywirusa potrafiąca rozpoznać i zlokalizować wirusa na komputerze bez potrzeby instalowania go na dysku.

Działanie wirusów komputerowych.

o Wirusy dyskowe są wirusami rezydentnymi aktywującymi się podczas startu systemu z zainfekowanego nośnika (umiejscowione są w rekordzie ładującym). o Wirusy hybrydowe są połączeniem innych typów wirusów (niekiedy nazywane są wirusami plikowo-dyskowymi).

Wirusy komputerowe

W przypadku kontroli wirus typu stealth potrafi "w locie" chwilowo naprawić zarażone pliki lub sektor startowy i w ten sposób zatuszować swoją obecność. Wirus "zoologiczny" Przechowywany w zbiorach laboratoriów badaczy wirusów.

Wirusy komputerowe

Licznik wewnątrz wirusa był zwiększany o 1 wraz z każdą infekcją– kiedy osiągał 4, wirus kasował FAT i boot-sektor. Najprostszą formą wirusa w sensie sposobu zadomowienia się w systemie jest wirus towarzyszący.