Wilki

: wilk arktyczny, wilk leśny, występujący w cen­tralnej Azji wilk stepowy, oraz zwykły wilk szary, na którego ciągle jeszcze można się natknąć w lasach i górach Europy Wschodniej i Skandynawii.

WILK

video lupum 'widzę wilka', o wilku mowa (a wilk tuż). Wyjąłeś cało głowę z wilczej paszczy w bajce Wilk i Żuraw Ezopa, Żuraw ratuje życie Wilka, wyciągnąwszy mu dziobem kość z gardła, ale gdy upomina się o nagrodę, Wilk odpowiada, że wystarczającą nagrodą jest wyciągnięcie bez szwanku głowy spomiędzy wilczych kłów.

Wilk grzywiasty

Wilk grzywiasty wydaje trzy rodzaje; głosu: głębokie, wydłużone, pojedyncze szczeknięcia powtarzane w odstępach mniej więcej co siedem sekund i słyszane głównie w nocy; wysokotonowe skomle­nie i głębokie pomruki wydawane w obec­ności innego wilka.

Wilk

Mniemano powszechnie, że wilk, jeśli zobaczy człowieka pierwszy, odbiera mu mowę, jeśli jednak człowiek najpierw zobaczy wilka, to ten nie może już nic złego mu uczynić.

Wilk

Symbolika chrzęść, odnosi się przede wszystkim do relacji wilk — baranek, przy czym y baranek symbolizuje wiernych, wilk zaś siły zagrażające wierze. Przysłowiowy wilk w owczej skórze jest symbolem udawanej niewinności.

Wilk i owieczka

Zgodnie z założeniami formy literackiej zestawienie postaci wilka z owieczką prowadzi do jedynego efektu: oto naiwną, niezdolną do przewidywania wypadków owieczkę wilk na pewno zje – inaczej być nie może.

Wilk workowaty

Wilka workowatego widziano po raz ostatni w 1933 roku. Ze starych filmów wynika, że wilk workowaty miał długi, sztywny ogon, na którym zwierzę mogło się opierać i przyjmować pozycję ciała taką, jaką ma.

Recenzja filmu "Młode Wilki 1/2" po angielsku

„Młode wilki ½” Młode wilki ½ is the second part of the story about young people at the time of dynamic capitalism. In Młode wilki is less crime than in part one.

WILKI W NOCY. Komedia w 3 aktach, utwór dram. T. Rittnera

WILKI W NOCY. „wilki" są podwójnym symbolem - mogą oznaczać pdświadome lęki ludzkie oraz najście obcych, niebezpiecznych ludzi, Morwicza i Żanety, na dom prokuratora.

WILKOM

szklany puchar, którym witano nowego gościa, ten zaś musiał go spełnić do dna, co było niełatwe, a czasem niebezpieczne, dlatego wilkom żartobliwie nazywano wilkiem; z nm.

WILK

Za zabiciedorosłego wilka jak też za młodego wybranegoz gniazda otrzymuje się 1 000 zł nagrody.

WILK - okręt podwodny

Wilk wrócił do Polski w 1951 r.

„ ... Człowiek człowiekowi wilkiem” Lecz ty nie daj się zwilczyć...

Jurgen Stroop to „człowiek - wilk”, który idąc przez życie zostawiał za sobą krwawy ślad zamordowanych setek tysięcy ludzkich istnień.

„PANNY Z WILKA” J. IWASZKIEWICZA - PROBLEMATYKA

1.  autobiograficzna u podstaw fabuły legły wspomnienia młodzieńczego pobytu Iwaszkiewicza we dworze w Byszewach, gdzie jako gimnazjalista udzielał korepetycji. Zapamiętane obrazy, osoby, sytuacje wykorzystał pisząc opowiadanie

2.  psychologiczna leży w centrum zainteresowania pisarza. Wiąże się ze...

PIOTRUŚ I WILK

Ros. Pietia i wołk, balet dla dzieci w 1 akcie, libretto wg ros. bajki lud., muzyka: Sergiusz Prokofiew, choreografia: Adolf Bolm (Nowy Jork 1940, wyst. pol. Gdańsk 1952). „Symfoniczne opowiadanie dla dzieci" Prokofiew skomponował w 1936; prawykonanie Moskwa 1936.

Wilkom

Szklanica zw. również godową lub poczesną, cylindryczna, często o wielkich wymiarach, zazwyczaj z nakrywa, zdobiona malowidłami i napisami wykonanymi farbami emaliowymi. W. służył do picia piwa; używany gł. przy uroczystościach cechowych.

Wyrób w. rozwinął się w Niemczech w 2 poł. XVI w...

Wilki

Szybko rosnące pionowe pędy wegetatywne z pączka śpiącego na pniu lub konarzedrzew owocowych i ozdobnych. W. czerpią dużo soków ogołacając z nich organy owoconośne. Należy je wyciąć na obrączkę.