Wietrzenie chemiczne odbywa się za pośrednictwem wody, transportującej minerały i związki chemiczne, które wraz z nią wnikają w głąb skaty lub ją omywają. Efektem takiego wietrzenia jest imponujący krajobraz krasowy z charakterystycznymi jaskiniami.
pierwiastka chemicznego stosuje się skalę Paulinga. pierwiastków wchodzących w skład związku chemicznego decydują o typie wiązania.
BOJOWE ŚRODKI TRUJĄCE:grupa związków chemicznych,które przez bezpośrednie dzialanie na organizm człowieka lub przez skażenie środowiska mogą spowodować masowe porażenie ludzi,zwierząt, roślin.
Broń biologiczna jest środkiem masowego zakażenia ludzi, zwierząt żywności i wody poprzez wykorzystanie chorobotwórczych drobnoustrojów oraz toksyn wytwarzanych przez bakterie. Szczególne niebezpieczne choroby zakaźne wywołane środkami biologicznymi to: cholera, dur brzuszny i plamisty, kleszczowe...
Atmosfera ziemska jest mieszaniną gazów zwanych powietrzem atmosferycznym oraz zawieszonych w nim cząstek stałych i ciekłych zwanych aerozolami. W składzie powietrza atmosferycznego wyróżniamy składniki stale, tzn. zachowujące stały udział w objętości atmosfery i składniki zmienne, tj. takie, których...
Temperatura wody morskiej w jej powierzchniowej warstwie zmienia się wraz z szerokością geograficzną. Najwyższa jest w strefie międzyzwrotnikowej ok. 30°C, najniższa na obszarach podbiegunowych ok. -2°C. Średnia temperatura warstwy powierzchniowej wszystkich wód oceanicznych wynosi 17,4°C. Roczne amplitudy...
I tak w klimacie: • polarnym - dominuje wietrzenie fizyczne, głównie zamróz • umiarkowanym - występują wszystkie typy wietrzenia • gorącym pustynnym - przeważa wietrzenie mechaniczne • gorącym wilgotnym - dominuje wietrzenie chemiczne.
Definicja i wzór ogólny kwasów: Kwasy to związki chemiczne składające się z atomów wodoru i reszt kwasowych HnRn 2.
TLENKI ZASADOWE- tlenki metali reagujące z kwasami, nie reagują z zasadami, do rozpuszczalnych w wodzie należą tylko tlenki metali z I A, II A z wyjątkiem BeO.
Tlenek zasadowy + kwas = sól + woda
Tlenek zasadowy + zasada = reakcja nie zachodzi
Tlenek zasadowy + woda = zasada
TLENKI KWASOWE- (bezwodniki...
Mogą być utowrzone z pierwiastków związków chemicznych lub z pierwiastków i związków, są zawsze niejednorodne chemicznie, bo są złożone z różnego rodzaju indywiduów chemicznych.
Właściwości chemiczne: Nikiel jest pierwiastkiem dwu-, trój- i czterowartościowym.
WĘGIEL KAMIENNY jest najcenniejszym surowcem energetyczno - chemicznym pochodzenia naturalnego.
Reakcje egzotermiczne:
2Mg + O2 = 2MgO
CH4 + 2O2 Ž CO2 + 2H2O
Zn + 2HCl Ž ZnCl2 + H2
Fe + 2HNO3 Ž Fe(NO3)2 + H2
2NaOH + H2SO4 Ž Na2SO4 + H2O
KOH + HNO3 Ž KNO3 + H2O
Reakcje endotermiczne:
2HgO Ž 2Hg + O2
Cu(OH)2 Ž CuO + H2O
N2 + O2 Ž 2NO 2% produktu przy 2000°C
H2 + J2 Ž 2HJ
CaCO3...
a - stężenie początkowe x - ubytek stężenia substratu t - czas reakcji (a - x) - stężenie substratu w czasie t k - współczynnik proporcjonalności /stała szybkości reakcji/ Reakcja chemiczna Reakcje chemiczne opisuje się podając ich równania stechiometryczne.
Woda w przyrodzie Woda w przyrodzie nigdy nie jest czysta, lecz zawiera pewną ilość zawiesin, rozpuszczonych związków chemicznych i gazów.
Wiązania chemiczne różnią się siłą wiązania. W układach biologicznych zasadniczą rolę odgrywa kilka typów wiązań chemicznych.
Wiązania jonowe tworzą:
a)pierwiastki gr. 1 i 2 oprócz H i Be z pierwiastkami gr. 16 i 17;
b) większość soli między metalem a resztą kwasową.
Wiązania atomowe (niespolaryzowane) tworzą:
- H, N, O, F, Cl, Br, I
- oraz w związkach atomy różnych pierwiastków o równych elektroujemnościach...
WODORKI (1H> K1)
1. wodorek litu (3Li> K2L1) LiH wiązanie atomowe spolaryzowane do H
2. wodorek berylu (4Be> K2L2) BeH2 w. at. spol. do H
3. wodorek boru (5B> K2L3) BH3 w. at. spol. do H
4. węglowodór (metan) (6C> K2L4) CH4 w. at. spol. do C
5. azotowodór (amoniak) (7N> K2L5) NH3 w. at. spol. do N
7...
Atomowa jednostka masy jest to 1/12 masy atomu węgla izotopu 12C i wynosi w gramach 0.166*10-23 g.
>
>
>
>
>
>
----------------------------------------------------------------------------------------
>
>
>
>
>
>
>
>
>
skład chemiczny atmosfery Stałymi składnikami powietrza atmosferycznego, tzn.