W pustyni i w puszczy (film 1973)

W pustyni i w puszczy – polski film fabularny w reżyserii Władysława Ślesickiego, wyprodukowany w roku 1973. Jest ekranizacją (opartą na motywach) powieści Henryka Sienkiewicza o tym samym tytule. W roku 1974, z materiałów powstałych w trakcie kręcenia filmu, stworzono czteroodcinkowy miniserial pod tym samym tytułem. Nie jest on jednak identyczny – wykorzystano inne ujęcia tych samych scen, a...

Czytaj Dalej

Pustynie świata (geneza, formy występowania, rodzaje, przykłady). Czy na pustyni spotkasz życie?

- pustynie lodowe (Grenlandia, Antarktyda) - pustynie kontynentalne (Gobi, Takla Makan, Kyzył-kum, Kara-kum) - pustynie obszarów strefy zwrotnikowej (Sahara, Wielka Pustynie Wiktorii) - pustynie związane z zimnymi prądami morskimi (Atacama, Namib) Tylko trzy cechy, tj.

Recenzje filmu pt. "Pasja" Mel'a Gibson'a

Niektórzy nauczyciele mają jednak obawy, czy powinni puszczać niepełnoletnich uczniów na pełen okrutnych scen film. - Potem jednak doszliśmy do wniosku, że nie chcemy puszczać do kina dzieci sznurkiem, taśmowo.

Biografie wybitnych ludzi źródłem inspiracji dla twórców literatury i filmu.Omów na wybranych przykładach.

Biografie wybitnych ludzi źródłem inspiracji dla twórców literatury i filmu.

Omów na wybranych przykładach.

Literatura podmiotu:

 

Christie Agatha : Autobiografia tom I , Warszawa , Hachette w porozumieniu z Prószyński i S-ka , 2004 , ISBN 83-7184-398-4

Christie Agatha : Autobiografia tom II...

PUSTYNIA - Informacje ogólne

i Irk asz-Szasz na Saharze, Wielka Pustynia Piaszczysta i Wielka Pustynia Wiktorii w Australii, Takla Makan w Kotlinie Kaszgarskiej w Azji; największe obszary pustyń żwirowych i piaszczysto-żwirowych znajdują się na Saharze, Pustyni Libijskiej, Pustynia Gibsona (Australia), Gobi, a pustynie kamieniste - na Saharze (Ahaggar, Tibasti, Al-Hamada al-Hamra, Tanizruft), w części Pustyni Arabskiej, na znacznych obszarach ...

Komedia - nowe formy przekazu: film, telewizja i radio.

Komedia, tak jak inne formy dramatyczne, zyskała impuls do dalszego rozwoju, gdy pojawiły się nowe formy przekazu: film, telewizja i radio. Dzięki temu znacznie zwiększyła się liczba miłośników komedii i pojawiły się nowe formy sztuki komediowej.

Można śmiało stwierdzić, że komedia...

TEATR, FILM, RADIO, TELEWIZJA - Związek teatru, filmu, radia i telewizji z literaturą

Związek teatru, filmu, radia i telewizji z literaturą

 

Teatr, film, radio i telewizja stanowią ważne ogniwa systemu oświa-towo-wychowawczego, a równocześnie integralne składniki kultury współczesnej.

Przedstawienie teatralne opiera się na tekście literackim, toteż związek teatru z literaturą jest...

Historia Filmu - Metody analizy dzieła filmowego

Metody analizy dzieła filmowego

Jeśli odbiorca pragnie w pełni zrozumieć film, który obejrzał, zwłaszcza jeśli jest to wartościowe dzieło, to powinien dokonać jego analizy.

Każdy odbiorca interesujący się sztuką filmową w kontakcie z filmem przechodzi trzy etapy: poznaje dzieło, interpretuje je...

Wartości filmów Kieślowskiego

K. Kieślowski - jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów filmowych, jego filmy stały się ważne dla kultury europejskiej. Potrafił zafascynować nawet, nienawykłą do zagłębiania się w tajemnice świata, publiczność amerykańską. Przemawiał językiem zrozumiałym dla ludzi z różnych zakątków...

The Sixth Sense (opis filmu)

Malcolm Crowe Bruce Willis

Cole Sear Haley Joel Osment

Lynn Sear Toni Collette

Anna Crowe Olivia Williams

Tommy Tammisimo Trevor Morgan

Vincent Gray Donnie Wahlberg

Kyra Collins Mischa Barton

Stanley Cunningham Bruce Norris

Sean Glenn Fitzgerald

At the beginning of the film Dr. Malcolm Crowe...

PUSZCZA

puszczanin; Kurp, mieszkaniec dawnych puszcz Białej i Zielonej, dziś okolic Ostrołęki i Myszyńca. Puszcza Kozienicka resztki dawnej puszczy w widłach Pilicy i Wisły, w Kotlinie Kozienickiej; rozległa puszcza była ulubionym miejscem łowów królewskich.

Wielcy ludzie kina

) czy Patrol na pustyni, wykreowały całą plejadę gwiazd, jednak do najsłynniejszych reżyserów tego gatunku należą John Ford i Howard Hawks, za najsławniejszych zaś gwiazdorów uznać można Johna Wayne'a i Henry Fondę.

Film animowany

Animacja to jeden z ciekawszych gatunków filmowych, przywołujący do życia nieruchome rysunki i przedmioty. Filmowcy łącząc techniki animacyjne z technologią komputerową, dokonali tego, co wydawało się niemożliwe.

Pewnego razu ktoś wpadł na pomysł, aby Walt Disney został burmistrzem Los...

Produkcja filmu

Niejeden z filmów, które potem odniosły niebywały sukces, zrodził się podobno z prostego pomysłu nabazgranego na jakiejś paczce papierosów. Następnie, w kilku słowach, twórca sprzedawał swój pomysł producentowi.

Wiele filmów powstaje z zupełnie prostych pomysłów, lecz zanim wejdzie na ekrany...

Rainer Werner Fassbinder

W trakcie krótkiej kariery Rainer Werner Fassbinder zyskał sobie sławę jednego z najpłodniejszych, a zarazem najbardziej kontrowersyjnych twórców niemieckiego kina lat siedemdziesiątych.

Rainer Werner Fassbinder urodził się 31 maja 1946 roku w bawarskiej miejscowości Bad Worishofen. Rodzice rozwiedli...

BERNARD z CLAIRVAUX Św. SOCist

ur. 1090 w Fontaines-lès-Dijon (Burgundia), zm. 20 VIII 1153 w Clairvaux(Szampania), Filozof, teolog, jeden z twórców spekulatywnego-> mistycyzmu na Zachodzie, ojciec i doktor Kościoła, zw.doctor mellifluus.

I. ZYCIE i DZIAŁALNOŚĆ — B. kształcił się w szkole kanonikówregularnych w Châtillon-sur-Seine; 1112...

Recenzja Filmu „Nienormalni”

Wzruszający film o dzieciach specjalnej troski. J. Bławut poświęcił na realizację tego niezwykłego filmu dwa lata. W jednym z domów opieki zgromadził upośledzone umysłowo dzieci i powierzył im zagranie samych siebie. Fabuła jest dosyć prosta – do ośrodka przybywa nowy nauczyciel muzyki. Będzie tu tylko przez miesiąc i w tym czasie ma nauczyć wychowanków elementów rytmiki i podstaw grania na różnych instrumentach. Poznaje swoich uczniów – Kozę , który taką ...

Wpływ grupy społecznej na zachowanie jednostki

Film pt. „Efekt motyla” w reż. Eric Brees i J. Mackye Gruber to typowy przykład wpływu grupy na zachowanie jednostki. „Paczka” przyjaciół i reszta najbliższego otoczenia mają niebywały wpływ na zachowanie głównego bohatera Evana Treborna. W tej roli Ashton Kutcher, który cierpiąc na nieznanego pochodzenia zaniki pamięci, stara się naprawić błędy młodości, gdyż czuje się odpowiedzialny za całe zło, które dotyka jego bliskich. Fabuła filmu jest oparta na kilku ...

Recenzja Ogniem i Mieczem

Recenzja Ogniem i Mieczem

 

„Rok 1647 był to dziwny rok, w którym rozmaite znaki na niebie i ziemi zwiastowały jakoweś klęski i nadzwyczajne zdarzenia.”

31 marca byłem z kolegami ze szkoły na filmie pt. „Ogniem i mieczem”. Jest to pierwsza część trylogii Henryka Sienkiewicza.

Już w 1883 roku...

Władza – zaszczyt, zobowiązanie, siła niszcząca. Do jakich refleksji na ten temat skłania cię literatura i film?

Władza – zaszczyt, zobowiązanie, siła niszcząca. Do jakich refleksji na ten temat skłania cię literatura i film?

 

Każdy człowiek stawia sobie jakieś cele w życiu, do czegoś dąży, pragnie coś osiągnąć, do czegoś dojść. Często wśród tych pożądań znajduje się władza i związane z nią...

REŻYSER ADAPTACJI FILMOWEJ – TWÓRCA CZY ODTWÓRCA? OCEŃ ZAKRES SWOBODY ARTYSTYCZNEJ TWÓRCY, ODWOŁUJĄC SIĘ DO WYBRANYCH PRZYKŁADÓW.

 REŻYSER ADAPTACJI FILMOWEJ – TWÓRCA CZY ODTWÓRCA? OCEŃ ZAKRES SWOBODY ARTYSTYCZNEJ TWÓRCY, ODWOŁUJĄC SIĘ DO WYBRANYCH PRZYKŁADÓW.

Reżyser adaptacji filmowej – autor nowego środka przekazu

Adaptacja filmowa jako interpretacja wizji literackiej pisarza, czyli zadania stojące przed...