W tym czasie pod Warszawę podeszły czołowe związki 1 Frontu Białoruskiego, ale zatrzymały się zgodnie z rozkazem Józefa Stalina. Okupant przystąpił do systematycznego niszczenia Warszawy; do stycznia 1945 r.
Warszawa stała się centrum kulturalnym i politycznym.
Jest to przykład typowej komedii warszawskiej.
W okresie oświecenia teatr publiczny pełnił bardzo ważną rolę. Wychowywał ówczesnego obywatela. Uczył go krytycznie myśleć i widzieć wady ustroju, w którym żył. Walczył o język narodowy. Propagował postępowe reformy państwowe. Jego działalność szczególnie wzrosła w czasie Sejmu Czteroletniego...
Po ponownym otwarciu teatru w 1774 roku nastąpił rozkwit komedii warszawskiej.
Dotyczą one życia codziennego okupowanej stolicy, literackich ujęć powstania w getcie warszawskim i powstania warszawskiego. Szczypiorski w powieści Początek ukazuje również Warszawę i warszawiaków w okresie wojny i okupacji, a szczególnie stosunek Polaków do holokaustu.
Dotyczą one życia codziennego okupowanej stolicy, literackich ujęć powstania w getcie warszawskim i powstania warszawskiego. Szczypiorski w powieści Początek ukazuje również Warszawę i warszawiaków w okresie wojny i okupacji, a szczególnie stosunek Polaków do holokaustu.
Kwestie regulacji funkcjonowania gminy warszawskiej reguluje ustawa o samorządzie gminnym, natomiast kwestie dotyczące dzielnic są regulowane szczegółowo przez ustawę z 15. l tej ustawy Warszawa uzyskała status miasta gminy na prawach powiatu.
7 ustawy o samorządzie gminnym-zadania własne i zlecone, zadania powiatowe), specyficzne zadania, charakterystyczne dla stolicy, dodatkowo zadania własne gminy warszawskiej, które wynikają z charakteru stolicy i dużej aglomeracji, której żadna inna gmina w Polsce nie posiada (zadania warszawskie).
Jednostki pomocnicze w Warszawie mają charakter obowiązkowy (w gminach powołanie i utworzenie jednostek pomocniczych jest w kompetencji organu stanowiącego-Rady Gminy, natomiast w Warszawie ustawa narzuciła istnienie jednostek pomocniczych w postaci dzielnic.
Wodza została utworzona armia "Warszawa" pod dowództwem gen. 9 IX rozpoczęto formowanie Robotniczej Brygady Obrony Warszawy; wraz z oddziałami wojsk.
Warszawa znajdowała się pod stałym ogniem wojsk Hitlerowskich. Myślę, że warszawki Zamek Królewski, wraz ze wzniosłą kolumną Zygmunta III Wazy, można uznać za symbol Rzeczpospolitej Polski.
We wrześniu 1939 podczas oblężenia Warszawy na Ratuszu, na posterunku milicji, "walczył" bohaterski komisarz cywilnej obrony stolicy, prezydent Stefan Starzyński.
We IX 1939 współorganizator Obrony Warszawy, później przy dowódcy armii "Warszawa"; aresztowany 27 X 1939 przez Niemców, zginął prawdopodobnie w Da-chau.
Nie miało to już jednak większego znaczenia, gdyż powstanie faktycznie upadło wraz z kapitulacją Warszawy.
"Historia Warszawy" opisują to następująco: "Warszawa, miasto, w którym jak w soczewce zbiegły się wszystkie najdonioślejsze momenty życia narodu walczącego o reformy kraju i o wolność.
Mistrzem - konstruktorem został Erazm z Zakroczymia, nadzór nad pracą sprawował starosta warszawski: budowa trwała przeszło cztery lata. Jurydyka ta rządziła się prawem chełmińskim, jej mieszkańcy nie płacili żadnych podatków na rzecz Warszawy.
A nagle w Warszawie kolumna człowieka świeckiego!
Sejm lubelski mniejszy wyznacza na stałe miejsce odbywania się sejmów Warszawę; Sejm konwokacyjny po śmierci Zygmunta Augusta uchwala ustawę, na mocy której wolne elekcje odbywać się mają w Warszawie; Zygmunt III przenosi stolicę do Warszawy - DLACZEGO AKURAT WARSZAWA ?
Szlachta polska uważała ustrój Rzeczpospolitej za prawie idealny - taki o jakim marzył cały świat starożytny, wprawdzie nie wszystkie elekcje wyglądały jak w idealnym państwie Platona, ale spośród pierwszych elekcji burzliwy przebieg miała tylko elekcja w 1587, gdy część szlachty wybrała na króla...