Tkanka podskórna

Tkanka podskórna – wewnętrzna warstwa skóry. Zbudowana jest z tkanki łącznej właściwej luźnej; zawiera również tkankę tłuszczową w ilości zależnej od odżywienia, płci, czynności hormonów i stanu metabolizmu. Tłuszcz zgromadzony pod skórą stanowi zapas źródła energii, warstwę izolacyjną oraz chroni przed urazami. Umożliwia częściowe przesuwanie się skóry nad podłożem mięśniowym lub...

Czytaj Dalej

Tkanka podskórna

Zbudowana jest z tkanki łącznej wiotkiej, zawierającej zmienną liczbę komórek tłuszczowych. Przy dużym nagromadzeniu komórek tłuszczowych tkanka podskórna tworzy tzw.

Histologia

Filogenetycznie jest to tkanka najstarsza i zwierzęta wielokomórkowe najniżej uorganizowane mają ciało złożone tylko z warstw tkanki nabłonkowej (np.

Budowa i funkcje korzenia roślin nasiennych

Z peryferycznie położonych komórek w strefie różnicowania się korzenia powstaje tkanka okrywająca - SKÓRKA, zwana tu rozodermą.

Tkanka łączna zbita

Tkanka łączna zbita nieukształtowana (textus conjuncti-rus fibrosus compactus irregularis) różni się od tkanki luźnej bardziej stałą konsystencją, przede wszystkim ze względu na dużą ilość włókien.

Tkanka kostna

Pod jej powierzchnią leży tkanka kostna zbita, pod którą w kościach krótkich i płaskich oraz w nasadach kości długich znajduje się istota kostna gąbczasta.

Powięź podskórna brzucha

U osób bardzo otyłych tkanka podskórna zawiera potężną warstwę tłuszczu, która może dochodzić w niektórych miejscach do 10—15 cm grubości.

Rozwój migdałków

W otaczającej te zagłębienia tkance łącznej występują później limfocyty i różnicuje się tkanka Iimfatyczna. Tkanka Iimfatyczna pojawia się ponadto w otoczeniu nabłonka ujścia gardłowego trąbki słuchowej tworząc tzw.

Zęby i szczęki zwierząt

Ich ostre siekacze tną mięso i odrywają je od kości, a trzonowce i przedtrzonowce kruszą kości i rozcierają tkanki miękkie. Nie są one jednak utworzone z tkanki kostnej. Szczę­ki są utworzone z tkanki kostnej i chrzestnej.

Choroby wieku starczego

Hormony płciowe oddziałują na wszystkie tkanki jej organizmu, a wiec ich utrata wywołuje zmiany nie tylko w narządach rozrodczych (utrata wody i zanik tkanki tłuszczowej powoduje zwiotczenie skóry twarzy, piersi stają się obwisłe, w talii na ramionach i udach odkłada się tłuszcz).

Odżywianie

W tym czasie dieta młodego człowieka powinna zawierać między innymi: • białka, stanowiące główny składnik budulcowy tkanek, które poprzez proces trawienia są rozkładane na poszczególne aminokwasy, wykorzystywane do budowy nowych tkanek i syntezy własnego białka organizmu.

Anatomia - choroby nowotworowe

Te cechy tkanki nieprawidłowej określa się mianem autonomii nowotworowej. Każda tkanka, której komórki są zdolne do podziałów, może być punktem wyjścia dla nowotworu.

Wpływ zabiegów fizykoterapeutycznych na odnowę biologiczna człowieka.

W miejscu nałożenia prądów wytwarza się nierównomierne pole elektryczne obejmujące stosunkowo duży obszar ciała Prądy interferencyjne przenikają głęboko w tkanki, nie powodując spadku napięcia przy przechodzeniu przez skórę.

Nowotwory z tkanki tłuszczowej

Zimowiak (hibernoma), nowotwór z tkanki tłuszczowej brunatnej (mniej zróżnicowanej).

Reflektoryczne zaburzenia czynnościowe tkanek miękkich

Według danych z piśmiennictwa, punkty spustowe występują głównie w tkance mięśniowej, tym niemniej w praktyce klinicznej punkty o tym charakterze spotyka się także w obrębie tkanki łącznej więzadeł oraz blizn pourazowych lub pozabiegowych.

Techniki leczenia zaburzeń tkanek miękkich

Obejmują one: • Leczenie zaburzeń w tkankach znajdujących się blisko powierzchni ciała, łatwo dostępnych oddziaływaniu palpacyjnemu (skórze, tkance łącznej, podskórnej, powięziach, bliznach pozapalnych i pourazowych), takich jak: • strefy komórkowo-bólowe skóry, • przykurcze powięziowe, • łącznotkankowe punkty maksymalnej bolesności, • bolesne blizny.

ŁODYGA

Natomiast łodygi drzewiastych form roślin nagozaląż-kowych i dwuliściennych są rezultatem budowy wtórnej związanej z przyrostem nowych tkanek, realizowanym przez dwa wtórne merystemy: felo-gen i kambium.

Prącie

Wspólnie ciała jamiste i ciała gąbczaste otoczone są: powięzią głęboką prącia – zbudowana z tkanki łącznej włóknistej (z licznymi włóknami sprężystymi); powięzią powierzchowną prącia – zbudowana z tkanki łącznej wiotkiej o luźnym utkaniu (z licznymi włóknami sprężystymi, naczyniami i nerwami); błoną mięśniową – cienka warstwa komórek mięśniowych gładkich ułożonych w ...

Skóra właściwa

Warstwa siateczkowata skóry właściwej Warstwa siateczkowata zbudowana z tkanki łącznej włóknistej zawiera liczne gruczoły potowe, łojowe i włosy.

Tkanka łączna włóknista wiotka (luźna)

Tkanka łączna wiotka wypełnia przestrzenie pomiędzy innymi tkankami i narządami, tworzy większość błon śluzowych i podśluzowych, buduje torebki narządów oraz przegrody łącznotkankowe.

Tkanka tłuszczowa żółta

Tkanka tłuszczowa żółta występuje w tkance podskórnej jako podściółka tłuszczowa, otacza naczynia krwionośne, nerki, serce, jest także w sieci dużej i małej. Tkanka tłuszczowa jest także narządem endokrynowym.